خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی
تور دبی
ویزای تایوان
باربری تهران
در برقی اتوماتیک و کرکره
خرید اتو تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
كيف چرم
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت: ۱۲:۴۵:۲۸

تب كريمه كنگو چيست ؟

 

با توجه به تحقيقات انجام شده اين بيماري از طريق كنه انتقال پيدا مي كند و در قاره هاي آسيا , اروپا و آفريقا ديده شده است . اين بيماري باعث خونريزي داخلي مي شود و ويروس آن به كريمه كنگو ( CCHF ) معروف است و باعث مرگ مير هاي زيادي شده است .
با وجود اينكه اين بيماري مخصوص دام است ولي در مواردي  نشانه هاي آن در انسان نيز ديده شده است .
اولين مورد ديده شده از اين بيماري در منطقه كريمه حدود سال 1942 بوده است . اين بيماري در جنگ جهاني دوم باعث مرگ مير دام هاي بسياري در شبه جزيره كريمه شده است . نشانه هاي اين بيماري در منطقه كنگو نيز ديده شده , به همين دليل به آن تب كريمه كنگو مي گويند.
بيماري CCHF از اواخر فروردين شروع و تا پايان شهريور ماه ادامه پيدا مي كند. در بين دام شيوع دارد و پرندگان نسبت به آن مقاوم هستند. 

روش هاي انتقال تب كريمه كنگو

اين بيماري براي نخستين بار توسط كنه بالغ انتقال پيدا كرد . ويروس اين بيماري از جنس Nairovirus و از خانواده Bunyaviridae مي باشند. و در گروه ويروس هاي بند پايان قرار دارد.
 ويروس اين بيماري بيشتر از طريق كنه هاي Hyalomma انتقال پيدا مي كند . ولي از طريق Rhipicephalus، Boophilus و Amblyomma، Dermacenter، Haemophysalis  نيز منتقل مي شود. اين بيماري از طريق تخم Transovarion  نيز انتقال پيدا مي كند.
  
انتقال بيماري از طريق كنه به اين دليل است كه اين حشره خون خوار است و آلودگي را مي تواند از دام هاي بزرگ منتقل كند. عفونت در انسان از طريق كنه آلوده و كشتن آن بر روي پوست انتقال مي يابد. اين بيماري از طريق خرگوش صحرايي , جوجه تيغي , گوسفند , گاو و ... به نقاط مختلف گسترش يافته است.
در قسمت جنوب آفريقا آنتي بادي كه براي اين بيماري در نظر گرفته شده از سرم زرافه , كرگدن , بوفالو , گور خر , سگ و ... بدست آمده است . پرندگان به جز شتر مرغ نسبت به اين بيماري عفوني مقاوم هستند . در حيواناتي كه عمل نشخوار را انجام مي دهند ويروس مي تواند تا يك هفته در بدن آن ها وجود داشته باشد ولي نشانه هايي از آن مشاهده نشود. در حيوانات اهلي نشانه هاي خاصي از اين بيماري وجود ندارد و زماني كه انسان آن ها را ذبح مي كند آلودگي منتقل مي شود . 
گروهي از افرادي كه احتمال ابتلا به اين بيماري در بين آن ها بيشتر است عبارتند از : دامداران , افرادي كه در كشتارگاه كار مي كنند , كاركنان بهداشتي و درماني و همچينين دامپزشكي ها مخزن بيماري در فصول گرم سال است .
براي تهيه غذاي دام نكات خاصي مطرح نشده است ولي بهتر است از دستگاه هاي مختلف از جمله پرس پلت و ماشين آلات توليد خوراك دام براي تهيه غذاي دام ها استفاده كنيد و داروهاي مناسب را با استفاده از دستگاه  آسياب ميكسر در غذاي آن ها مخلوط كنيد.

 علائم باليني CCHF

اين بيماري بين چهار تا دوازده روز طول مي كشد . تا روز چهارم علائمي به جزء خونريزي مانند تب , سردرد , احساس سرما , خستگي درد عضلات , پرخوني صورت , التهاب چشم ها , استفراغ و ... مي باشد.
علائم خونريزي در مخاط دهان و پوست , لثه , معده , رحم , بيني , ساق پا و دست ظاهر مي شود .
اگر بيماري در هفته اول تشخيص داده شود مي توان با استفاده از نمونه گيري ويروس را از بافت هاي كبد , طحال , كليه و غدد لنفاوي جدا كرد.

علائم بيماري را مي توان به چهار مرحله تقسيم كرد:

1.دوره كمون : اين مرحله بستگي به راه نفوذ ويروس به بدن دارد. زماني كه گزش اتفاق مي افتد اين دوره شروع مي شود كه تا نه روز طول مي كشد.  دوره كمون بعد از تماس با بافت خون آلود بين 5 تا 6 روز طول مي كشد.
2.قبل از خونريزي : زماني كه علائم بيماري نشان داده مي شود فرد به طور متوسط سه روز دچار سردرد , تب , لرز , درد عضلاني در ساق پا , گيجي , سفتي گردن , درد چشم و حساس به نور است . امكان دارد فرد دچار علائم ديگري از جمله تهوع , استفراغ , اسهال , درد شديد در شكم و كاهش اشتها نيز باشد. تب در فرد بين سه تا شانزده روز به طول مي انجامد. 
3.مرحله خونريزي : اين مرحله به سرعت ايجاد مي شود و معمولا در روز هاي 3 تا 5 ديده مي شود معمولا در قسمت هاي بالا بدن چهار روز طول مي كشد. گاهي اين خونريزي از بيني , رحم , گوش , استفراغ خوني ديده مي شود كه فرد نياز به تزريق خون دارد.
 افرادي كه مي ميرند علائم بيماري در آن ها به سرعت تغيير مي كند به طوري كه ممكن است در چند روز تمام علائم در آن ها بروز كند.
4.دوره نقاهت : زماني كه ضايعات پوستي كم رنگ مي شود به تدريج بهبودي حاصل مي شود. بعد از گذشت 6 هفته زماني كه آزمايش هاي انجام گرفته حالت طبيعي داشته باشند مي توان فرد را از بيمارستان مرخص كرد. اين دوره طولاني است و فرد داراي ضعف زيادي است .

 

 

زماني كه به سمت فصل هاي گرم سال مي رويم بيماري هاي دام بيشتر شيوع مي كند يكي از اين بيماري ها تب كريمه كنگو نام دارد كه بين انسان و دام مشترك است و كساني كه در ارتباط مستقيم با دام هاي آلوده قرار دارند مبتلا به اين بيماري مي شوند.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت: ۱۲:۳۹:۴۹
پرورش  گوشت قرمز يكي از نكات مهم در صنعت اقتصاد  به شمار مي آيد. مهم ترين هدف در پرورش گوسفند توليد گوشت مي باشد. براي پرورش گوسفندان و زايش بره هاي بيشتر روش هاي مختلفي مورد استفاده قرار مي گيرد از جمله :
1.اصلاح نژاد
2.دوقولوزايي در گوسفندان
3.زايش بيشتر در يكسال
4.پايين بودن سن زايش در اولين مورد
براي رسيدن به اهداف پرورش گوسفندان  برنامه هايي براي زايش , تغذيه , مديريت پرورش و بهداشت بايد در نظر گرفته شود تا كار به صورت اصولي پيش رود.

توليد گوشت گوسفند در كشور

با توجه به آمار كشتار در كشتارگاه هاي كشور در تابستان 1397 نشان داده  كه حدودا 99 هزار تن  دام ذبح شده است .  كه از اين آمار سهم گوسفند و بره 23 درصد و بز , بزغاله 19 درصد بوده است . با كاهش ميزان تلفات ميش و بره مي توان 2 تا 5 درصد راس بره اضافي براي توليد گوشت آماده كرد و همچنين توجه بيشتر در خوراك گوسفندان ميزان 4 كيلو وزن هر لاشه گوسفند را مي توان افزايش داد.

منابع گوشت گوسفندي

تفاوت هاي بسياري در پروش نژاد هاي مختلف گوسفند مانند گاو و گوساله وجود دارد به همين دليل  براي پرورش آن بايد به نكات زيادي توجه كرد از جمله شرايط آب و هوايي كه در هر محيطي از نژاد خاصي استفاده كرد كه پرواربندي اقتصادي و مقرون به صرفه باشد.

بررسي نژاد هاي گوسفند

1.نژاد گوشتي :
در اين نژاد علاوه بر توليد گوشت به دليل داشتن پشم توليدي بالا از اهميت بالايي نيز بر خوردار است . البته توليد پشم در اين نژاد از اهميت كمتري نسبت به گوشت توليدي است . در نژاد هاي گوشتي تنها بيست و پنج درصد براي باروري انتخاب مي شوند و بقيه به كشتار گاه برده مي شوند. در اين نژاد  رشد بره به سرعت انجام مي گيرد . از جمله مهم ترين نژاد هاي اين نوع گوسفندان مي توان به سافولك ,  همشاير , بوردرلايستر ,  دورست هورن , كينكلن اكسفورد و ساوات داون اشاره كرد.
2.نژاد هاي چند منظوره :
با توجه به آمار و تحقيقات انجام گرفته نژاد هاي بومي بيشترين جمعيت گوسفندان در كشور را تشكيل مي دهند.  نژاد هاي بومي علاوه بر توليد گوشت براي پشم و شير نيز در آمد زا هستند.  نژاد هاي بومي كشور كه بيشتر براي گوشت پرورش داده مي شوند عبارتند از  اكوتيپ هاي لري بختياري و شال كه بيشتر از نژاد هاي ديگر وجود دارند و پرورش پيدا مي كنند. با توجه به جثه بزرگ اين دام براي اصلاح نژاد گوشتي بسيار مناسب مي باشد.
3.نژاد شيري :
با توجه به اينكه بيشتر گوسفندان پرورشي براي گوشت پرورش پيدا مي كنند ولي نژاد هاي قزل , فشندي , لري , ماكوئي , هركي , بهمئي , مغاني و دالاق جزوء نژاد هاي بومي مي باشند كه از لحاظ شير دهي نيز بسيار مناسب مي باشند.  كه با توجه به برنامه اي اصولي مي توان توليد شير آن ها را تا 220 كيلوگرم در سال افزايش دهيم. 

تغذيه گوسفند در زمان پرواربندي:

به ميزان غذاي مورد نياز دام براي زنده ماندن جيره نگهداري و براي توليد گوشت مصرفي جيره توليد مي گويند.  در دام پروري بايد به دو جيره غذايي توجه ويژه داشت .  استفاده از ماشين آلات توليد خوراك دام براي تهيه غذاي گوسفندان بسيار مهم و ضروري مي باشد . از جمله موارد خوراكي كه مورد استفاده قرار مي  گيرد مي توان به علوفه سبز , ريشه و غده محصولات و مازاد محصولات كشاورزي اشاره كرد .
 علوفه سبز حجم زيادي فيبر دارد و انرژي آن كم است و نمي توان از آن به تنهايي براي خوراك گوسفندان استفاده كرد به همين دليل از كنسانتره نيز استفاده مي شود . مي توان مواد كنسانتره را با علوفه  به وسيله آسياب ميكسر مخلوط كرد و در جيره غذايي گوسفندان قرار داد و همچنين مي توان براي دقت بيشتر و صرفه جويي در هزينه ها از پرس پلت استفاده كرد تا ميزان دقيق خوراك در هر وعده غذايي مشخص شود .
موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت: ۱۲:۲۹:۵۲

وضعيت بدني در گاو هاي شيري

 

برآورد چربي در گاو ها بايد از طريق لمس گاو ها صورت گيرد . زماني كه گاو نمي تواند به درستي تغذيه كند چربي ذخيره شده در بدنش به كمك حيوان مي آيد . ولي با اين شرايط باز هم بايد مديريت مناسبي بر روي حيوان صورت بگيرد.
شناسايي وضعيت بدني گاو كمك بسياري براي سلامت گله , توليد شير ,  بهبود فرايند توليد مثل و سودهي مي كند .

نقش وضعيت بدني در بيماري گاو :

گاو هايي كه مشكل كمبود وزن دارند معمولا دچار مشكلات بهداشتي مي شوند و گاو هايي كه اضافه وزن دارند مستعد سندروم كبد چرب و مشكلات در وضع حمل براي گاو به وجود مي آيد. گاو هاي چاق در زمان جفت گيري نيز دچار مشكلاتي مي شوند و عمر كم تري از نظر اقتصادي دارد.

تغيير شرايط و شير دهي بر روي نمره بدني

گاو هايي كه تازه گوساله خود را به دنيا آورده اند با كاهش انرژي روبه رو مي شوند و از چربي ذخيره شده در بدن براي ساخت و توليد شير استفاده مي كنند , هر يك كيلو كاهش وزن باعث توليد 7 كيلو شير مي شود. هر چه از اين زمان مي گذرد انرژي از دست رفته كاهش پيدا مي كند و گاو انرژي تازه مي گيرد و مي تواند وزن از دست رفته خود را جبران كند . شرايط بدني در زمان شير دهي كاملا متفاوت است وتغييرات زيادي دارد . مي توان گفت BCS ايده آل به مرحله شير دهي بستگي دارد.

‏‎ نحوه تغذيه براي وضعيت بدني

وضعيت بدني از جمله نكات مهم در كنترل تغذيه گاو ها مي باشند. تغييرات ناگهاني بدن در زمان شير دهي مي تواند مشكلاتي در سيستم تغذيه ايجاد كند. 

‏‎ نحوه اندازه گيري ميزان چربي بدن گاو

براي اندازه گيري ميزان چربي بدن گاو بايد به استخوان پشت , كمر , راسته پاها , كفل دست بزنيم و آن ها را لمس كنيد قسمت هايي كه بافت ماهيچه اي ندارند بيشترين ميزان ذخيره چربي را دارند. اگر ميزان چربي از يك حدي بيشتر باشد وضعيت بدني گاو درحالت چاق قرار مي گيرد.

‎ زمان اندازه گيري در شرايط بدني

اندازه گيري ميزان چربي بايد به صورت مرتب انجام گيرد تا ميزان چربي در مرحله مشخص شود و تغييرات ثبت شود. اندازه گيري بايد در دو مرحله در گاو هاي شيرده انجام گيرد : 1. در روز هاي اول بارداري 2. در ابتدا و انتهاي شير دهي 
مي توان اين ارزيابي را در سه مرحله قبل از اولين زايمان نيز انجام داد . 1. در سن شش ماهگي 2. نزديك اولين جفتگيري 3. سه ماه قبل از زايمان

ميزان نمره بدني با توجه به شرايط

محققان دانشگاه ويرجينيا از روش امتياز دهي يك تا پنج استفاده كردند كه در اين روش ميزان چربي بر روي دنده ها , استخوان ها نشيمنگاه , دنبالچه و خاصره مورد ارزيابي قرار مي گيرد. در اين سنجش به گاو هاي لاغر عدد 1 و گاو هاي خيلي چاق عدد 5 داده مي شود. و اين امتياز ها در زمان هاي مختلف به گاو داده مي شود. در زير امتياز مناسب براي گاو در شرايط مختلف ذكر مي كنيم.
زمان زايمان بايد 5/3 تا 4/3 
اواسط دوره شير دهي 5/2 تا 2 
در زمان زايمان 5/3 
در دوران جفت گيري 5/2 تا 3/2 
اگر نمره بدني گاو پايين باشد بايد از مكمل هاي غذايي همراه با غذاي اصلي استفاده كرد براي اين كار بايد به وسيله دستگاه آسياب ميكسر مواد را مخلوط و به با استفاده از دستگاه پرس پلت به قسمت هاي متناسب و پرس شده تقسيم كرد. براي توليد غذا مي توان از كليه ماشين آلات توليد خوراك دام استفاده كرد.

 

 

 

خيلي از گاو ها در زمان شير دهي داراي وزن نامناسب مي باشند يا خيلي لاغر هستند و يا بسيار چاق به همين دليل براي جلوگيري از اين مشكلات و متعادل نگه داشتن وزن آن ها بايد زودتر شناسايي شوند زيرا اين مشكلات علاوه بر هزينه بر بودن باعث كاهش راندمان نيز مي شود. 
موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت: ۱۲:۲۰:۴۰

آشنايي با روش هاي عيب يابي دستگاه جوجه كشي

در اين مقاله مي خواهيم در رابطه با عيب يابي دستگاه جوجه كشي مطالبي ارائه كنيم.پس از خريد  ماشين جوجه كشي دانستن اطلاعات فني ساده اما كاربردي در رابطه با عيب يابي دستگاه جوجه كشي خالي از لطف نيست.

 عيب يابي دستگاه هاي جوجه كشي

براي اينكه بتوانيد زمان قابل ملاحظه اي از دستگاه جوجه كشي خريداري شده خود استفاده كنيد لازم است تا اطلاعات فني دستگاه را بدانيد. در اين بخش ما ميخواهيم مشكلاتي كه ممكن است در حين كار با دستگاه با آن مواجه شويد و چگونگي عيب يابي آن را براي شما بازگو نماييم.

كابل برق دستگاه را به پريز برق منتصل مي كنيد اما دستگاه روشن نمي شود؟مشكل چيست؟

وقتي با چنين مشكلي مواجه مي شويم قبل از هر چيز از برق دار بودن پريز مربوطه اطمينان حاصل كرده و در مرحله بعدبه عيب يابي دستگاه جوجه كشي بپردازيد.در اولين قدم از عيب يابي  بايد, از وصل بودن كابل برق ورودي به سيستم كنترل اطمينان حاصل كنيم .جدا شدن سيم كابل در جابه جايي ها از سوكت كنتلر در بيشتر مواقع ديده شده كه يكي از عامل هاي اصلي اين مشكل است .

هنگام كار با دستگاه جوجه كشي  نمايشگر دستگاه شروع به چشمك زدن مي كند يا آلارم به صدا در مي آيد.مشكل چيست؟

وقتي چنين حالتي براي دستگاه به وجود آمد يك بار دستگاه را خاموش روشن كنيد و اگر اين روند چشمك زدن و عدم نمايش دما و رطوبت ادامه پيدا كرد،به  احتمال قوي اشكال از بُرد ديجيتال دستگاه است.

اگر هنگام تماس فيزيكي با دستگاه احساس برق گرفتگي اندكي داشتيد.مشكل كجاست؟

در چنين حالتي به به ساختار و نوع ماشين جوجه كشي توجه كنيد و با توجه به وجود بُرد كنترل, موتور گردان,فن و … ممكن است بدنه دستگاه جوجه كشي در قسمت هايي مثل پِرچ و راك ها و … داراي يك نوع الكتريسيته ي ساكن يا القايي باشد ، كه با وصل كردن سيم ارت دستگاه به سيستم ارتينگ محل جوجه كشيمي توان اقدام به خنثي سازي اين نوع برق القايي كرد.

هنگامي كه دستگاه راه اندازي شده است و يا در طول دوره جوجه كشي مي باشد اگر دچار نوسان دما يا رطوبت شود بايد چه كرد؟

پس از آنكه دستگاه روشن مي شود كم كم شروع به افزايش دما و رطوبت مي كند و همچنين شروع به آلارم زدن مي كند.

ممكن است وقتي تازه دستگاه روشن مي شود در ابتدا دما و يا حتي رطوبت دستگاه تا حدودي كم ويا زياد تر از حالتي كه تنظيم شده باشد و نوسان پيدا كند .اما اين نوسانات در هنگام شروع به كار دستگاه، كاملا طبيعي مي باشد و به مرور زمان از شدتش كاسته مي شود .

ولي در صورتي كه در طول دوره جوجه كشي اين گونه نوسانات از حالت طبيعي خود خارج شوند وايراتور جوجه كش نوسان دمايي در رنج ۳ الي۴ درجه و يا نوسان رطوبتي ۱۵ الي ۳۰ درصدي را نشان دهد در چنين حالتي ديگر روند دستگاه طبيعي نيست و احتياج به تعمير دارد. حتما بايد توجه داشته باشيد كه دماي مابين ۲۰ الي ۲۵ درجه سانتيگراد و رطوبت متناسب باشد . زيرا دما و رطوبت محيط بيشترين احتمال ايجاد نوسانات حرارتي و رطوبتي در دستگاه را دارند .

در صورتي كه نمايش دما و رطوبت در مدار كنترل و يا اعداد غير واقعي و غير طبيعي دما و رطوبت نشان داده .چه بايد كرد؟

در صورتيكه نمايش دما و رطوبت بر روي كنترل صورت نگيرد ابتدابايد دستگاه را خاموش كنيم و بعد سوكت سنسور دما و رطوبت را از جاي خود در بياوريم و پس از كنترل بدون ايراد وسالم بودن سيم و سوكت سنسور، آن را دوباره به سوكت نر وصل كنيم و دستگاه را روشن كنيم و پس از گذشت زمان كوتاهي اعداد بايد به صورت قابل قبولي نمايش داده شوند.

در صورتي كه نمايش اعداد دما و رطوبت غير طبيعي باشند براي مثال دماي كمتر از۰۲ درجه و يا رطوبت بالاي ۱۰۰ درصدي بايستي براي تعويض سنسور دستگاه اقدام كنيم.همچنين بايد به اين نكته توجه داشته باشيم كه در بعضي مواقع علت بالا رفتن بيش ازحد رطوبت جمع شدن قطرات آب بر روي سنسور و يا به اصطلاح شبنم زدن سنسور مي باشد . وقتي با چنين حالتي مواجه شديم بايد احتياط كامل را رعايت كنيم وبعد از قطع كردن برق دستگاه نسبت به خشك كردن سنسور اقدام كنيم .

در صورت نچرخيدن و رد كردن موتوردستگاه به چه نكاتي بايد توجه داشته باشيم ؟ چه بايد كرد؟

در مرحله اول توجه داشته باشيد كه زماني كه دكمه چرخش را فشار داديد بايد چراغ led موتور كه بر روي بُرد كنترل دستگاه هست روشن شود در غير اين صورت دكمه يا سوئيچينگ چرخش روي بُرد كنترل خراب است.

درصورتي كه دكمه سالم بود و چراغ LED موتور بر روي بُرد روشن شد بايد توجه كنيد كه با فشار دادن دكمه چرخش و نگه داشتن بايد موتور به گردش درآيد و وقتي دست خود را از روي دكمه برداشتيد چرخش موتور متوقف شود در غير اين صورت اپراتور جوجه كش بايد ابتدا از عدم  گير كردن موتور يا اهرم و…اطمينان لازم رابدست آورد و پس از آن نيروي عمودي در جهت حركت موتور وارد كند و سعي در رفع مشكل نمايد .

اگر هنگامي كه نيرو وارد مي كند با شل بودن اهرم چرخاننده و يا به راحتي چرخيدن شفت موتور روبرو شد در چنين صورتي نيروهاي عمودي بر خلاف جهت حركت موتور ناشي از گير كردن سبدها، راك ها ، و يا… مي چرخند.همچنين چيده نبودن درست سبدها و نشانه ها باعث شكستگي چرخنده ها شده است .

كه در اين صورت اپراتور جوجه كش بايد اقدام به تهيه موتور چرخشي نمايد . توجه كنيد كه اگر شفت موتور چرخش داشت و عدم چرخش يا شل بودن اهرم پلاستيكي سر موتور بايد نسبت به تعويض اهرم پلاستيكي اقدام كنيد .

توجه:شكستگي در چرخنده هاي موتور گردشي در دستگاه هاي سايز بزرگتر معمولا ناشي از عدم چينش درست شانه ها و يا سبد ها در راك ها مي باشد .

بايد دقت داشته باشيد هنگام چينش شانه ها علم و ظرافت لازم براي خنثي سازي بار اضافي صورت بگيرد.

هنگامي كه با كار نكردن فن ها يا كند شدن حركت فن ها مواجه شديد اقدامات زير را براي عيب يابي دستگاه جوجه كشي  انجام دهيد:

در صورتي كه هر كدام از فن ها كار نكرد ابتدا دستگاه را خاموش كنيد و پس از ان اپراتور جوجه كش بايد از اتصالات الكترونيكي فن ها و وصل بودن مناسب و محكم سوكت ها و سيم ها اطمينان حاصل كنيد و در صورتي كه فن ها كار نكردند دوباره اقدام به تهيه آنها نماييد .

ما با ارائه اين مقاله سعي كرديم تا شما را مختصري با مقوله عيب يابي دستگاه جوجه كشي آشنا نماييم.اميدواريم كه گروه فاخته بتواند در زمينه تجهيزات دام و طيور اطلاعات مفيدي را در اختيار شما قرار دهد.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت: ۱۲:۱۶:۳۹

با توجه به رشد جمعيت و افزايش نياز و تقاضا روش هاي پرورش طيور به صورت طبيعي ديگر پاسخگو نخواهد بود و بايد با كمك ماشين ها و ابزار هاي هوشمند و روش هاي مصنوعي نياز جامعه را به محصولات طيور پاسخ دهيم.اما اين روش هاي مصنوعي چه روش هايي هستند و آيا مي توان به آنها اطمينان كرد؟جوجه كشي مصنوعي با استفاده از دستگاه يكي از اين روش هاست و ما منحصرا در اين باره صحبت خواهيم كرد.

 

كسب اطلاعات لازم درباره ي دستگاه جوجه كشي و ماشين جوجه كشي

در اين مقاله مي خواهيم روش تكثير پرندگان با استفاده از دستگاه هاي جوجه كشي(جوجه كشي مصنوعي)  را توضيح داده و بررسي كنيم كه استفاده از اين روش سودمند است يا خير؟

اولين و سودمند ترين مزيت تكثير پرندگان با استفاده از دستگاه جوجه كشي اين است كه در زماني معين حجم زيادي تخم را مي توان به جوجه تبديل كرد و اين در زمان فعلي و با توجه به نياز امروز بسيار حائز اهميت است.

توليد جوجه با استفاده از ماشين جوجه كشي مزيت هاي بسيار ديگري نيز دارد كه آنها را نام مي بريم:

 • با استفاده از دستگاه جوجه كشي براي تبديل تخم به جوجه محدود به فصل و زمان خاصي نيستيم و در هر زمان توليد جوجه امكان پذير است.
 • با هر بار استارت كردن دستگاه تعداد زيادي جوجه توليد خواهد شد.
 • با استفاده از ماشين جوجه كشي تنها به تخم نطفه دار احتياج است و به وجود مرغ كرچ نيازي نيست.
 • براي رشد جنين شرايط لازم وجود دارد و كليه مراقبتهاي بهداشتي جهت جلوگيري از آلودگي و شيوع امراض تحت كنترل مي باشد .
 • امنيت تخم ها و جوجه ها در  روش جوجه كشي مصنوعي بسيار بالاتر از حالت طبيعي است.

ساختمان دستگاه جوجه كشي:

در ساختمان تمام دستگاه جوجه كشي (با هر ظرفيتي ) سيستم هاي زير وجود دارد::

۱ – سيستم تنظيم حرارت

۲- سيستم توليد رطوبت يكنواخت و تهويه هواي مناسب دستگاه

۳- سيستم چرخاننده  منظم تخم ها در دستگاه

تنظيم حرارت:

روش هاي توليد حرارت در دستگاه:

 1. استفاده از هواي گرم در لوله هاي داخل دستگاه جوجه كشي
 2. استفاده از جريان آب گرم در لوله هاي داخل دستگاه جوجه كشي
 3. گذاشتن مقاومتهاي الكتريكي در داخل دستگاه جوجه كشي

تنظيم رطوبت :

روش هاي توليد رطوبت در دستگاه جوجه كشي:

 • ميتوان يك ظرف آب را در دستگاه جوجه كشي قرار داد كه باعث ايجاد رطوبت ميشود
 • مي توان از دستگاههاي رطوبت ساز يا بخار سرد آلتراسونيك يا مه ساز كه مبتني بر مدارات الكترونيكي هستند، استفاده كرد

تنظيم چرخش تخم ها :

چرخاندن تخم ها در زمانهاي مشخص در جوجه كشي تاثير بسزايي دارد ميباشد ، بصورت طبيعي مشاهده شده است مرغ مادر براي جلوگيري از چسبيدن زرده به پوسته و همچنين كيسه هواي درون تخم هر ۳۵ دقيقه بطور متوسط اقدام به چرخش تخمها ميكند ، در مقياس صنعتي چرخش تخمها را به ازاي هر ۱ ساعت براي تخم مرغ و هر ۲ تا ۴ ساعت يكبار براي تخم بلدرچين توسط فشار جك هاي بادي و يا موتورهاي الكتريكي انجام ميشود و مرسوم ترين نحوه براي چرخش تخم ها به اين صورت است كه بايد سر كوچك تخمها به سمت پايين باشد و در دستگاه جوجه كشي در شانه مخصوص قرار بگيرد اين شانه را نسبت به افق ۴۵ درجه تغيير زاويه داده و پس از مدت زمان مشخصي اين تغيير زاويه ۴۵ درجه اي نسبت به افق را از طرف مقابل اعمال ميكنند بايد توجه داشت هر گونه چرخش بايد به آرامي و بدون تكانهاي شديد انجام پذيرد زيرا تكان شديد باعث صدمه به جنين شده و از ميزان موفقيت در جوجه كشي مي كاهد .

نكته:

تخم مرغها به اين گونه قرار ميگيرند كه قسمت پهن آنها به سمت بالا باشد وگرنه سر جوجه در قسمت باريك قرار مي گيرد و به تنفس قادر نخواهد بود و از بين مي رود ( قسمت پهن از كيسه محبوس شده هوا تشكيل شده كه در روزهاي آخر جوجه از آن تنفس ميكند ) ولي در ۳ روز پاياني به هچ به حالت افقي در سينيهاي هچر قرار خواهند گرفت.

اميدواريم با استفاده از توضيحاتي كه در اين مقاله ارائه شد،با مزيت هاي جوجه كشي مصنوعي و اهميت و چگونگي انجام آن آشنا شده باشيد.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۶ فروردين ۱۳۹۸ ساعت: ۰۱:۳۱:۳۹

با توجه به نياز بشر امروزه جوجه كشي به صورت سنتي پاسخگو  نميباشد و بايد از تكنولويي روز و دستگاه هاي اتوماتيك جهت توليد بيشتر و با كيفيت تر استفاده كرد .در ميان طيور ،مرغ بيشترين سهم از جوجه كشي را دارد ما در اين مقاله سعي داريم تمامي نكات فني در مورد رشد نطفه در دستگاه جوجه كشي را بيان كنيم،چرا كه امروزه كار جوجه كشي با دستگاه هاي اتوماتيك به يكي از لذت بخش ترين كار ها تبديل شده است و ميتوان با سرمايه گذاري اندك بازدهي خوبي را داشت البته شرط لذت بردن از اين كار تخم نطفه دار مناسب و دستگاه جوجه كشي مناسب ميباشد.

مزاياي جوجه كشي مصنوعي نسبت به طبيعي:

 • توليد جوجه در تمام فصول
 • در هر دوره تعداد زيادي جوجه توليد ميشود.
 • نياز به مرغ كرچ نيست .
 • كليه مراقبت هاي بهداشتي از جنين براي پيشگيري از ه نوع آلودگي صورت ميگيرد .

چهار عامل مهم در رشد نطفه :

انسان پس از بررسي و تحقيق بر روي حالات مرغ كرچ به چهار اصل مهم براي رشد نطفه در دستگاه جوجه كشي دست پيدا كرد:

1-دما

2- چرخش تخم

3- اكسيژن

4-رطوبت ­­

 

[caption id="attachment_1347" align="aligncenter" width="346"]دستگاه تنظيم دما و طوبت براي رشد نطفه در دستگاه جوجه كشي دستگاه تنظيم دما و رطوبت براي رشد نطفه در دستگاه جوجه كشي[/caption]

 

تنظيم دما

براي رشد نطفه در دستگاه جوجه كشي تنظيم دماي جوجه كشي با استفاده از سنسور هاي تعبيه شده داخل دستگاه انجام ميشود نوع سنسور مورد استفاده و محل قرارگيري آن داخل دستگاه جوجه كشي براي كنترل و تنظيم دما بسيار اهميت . براي  تنظيم دما در دستگاه هاي خانگي يا صنعتي از يك منبع توليد حرارت استفاده ميشود كه در صورت كاهش دماي دستگاه جوجه كشي به كم تر از حد مجاز فعال مي شود. امروزه در دستگاه جوجه كشي كوچك از هيتربرقي و در دستگاه هاي بزرگتر از سيستم انتقال حرارت با آب يا روغن استفاده مي شود. عملكرد سيستم هاي توليد حرارت بدين صورت است كه در مسير عبور هواي تازه قرار ميگيرند در نتيجه المنت هاي تنظيم دما به مرور زمان رسوب ميگيرند و باعث كاهش توليد گرما ميشود ، و اين كاهش باعث ديرتر خارج شدن جوجه‌ها از تخم‌مرغ مي‌شود در نتيجه بايد دستگاه كنترل دما به صورت دوره اي تميز شود.

دماي مناسب براي جوجه‌كشي به طور متوسط معادل ۳۸-۳۷ درجه مي‌باشد. اگر دما بيشتر از حد مجاز باشد باعث زودتر خارج شدن جوجه‌ها از تخم‌مرغ مي‌گردد.

دماي جوجه كشي مرغ در ايام ستر ۳۷/۷ درجه سانتي گراد و در دوران هچر ۳۷/۲ درجه مي باشد.

 

تنظيم رطوبت

رطوبت در روند رشد نطفه در دستگاه جوجه كشي بسيار مهم است ، اين رطوبت از طريق  آب داخل سيني تعبيه شده در كف دستگاه به وجود مي آيد به اين صورت كه با حرارت آب بخار ميشود و رطوبت لازم را فراهم ميكند اما بايد در نظر داشت كه افزايش رطوبت بيش از 60 درصد در دوران ستر سبب  تشكيل قطرات آب بر روي پوست  تخم مرغ و ورود آلودگي به داخل تخم مرغ ودر نهايت  رشد قارچ مي شود.از طرفي كاهش رطوبت در دوران ستر سبب كاهش آب تخم مرغ و درنتيجه تلف شدن جنين و يا ضعيف شدن جوجه توليدي مي شود

رطوبت ماشينهاي جوجه‌كشي به دماي آنها و سرعت تهويه بستگي دارد. اگر رطوبت نسبي زياد باشد تعادل بين تشكيل آب متابوليك و تبخير آب از سطح پوسته به هم خورده و جنين در داخل تخم غرق ميشود . معمولا اگر رطوبت ستر بين 50 تا ۶۰ باشد  تخم مرغ ۱۲ درصد از وزن خود را از دست مي دهد.وزن تخم مرغ با رطوبت نسبي رابطه عكس دارد طوريكه هر چه وزن تخم مرغ بيشتر باشد بايد درصد رطوبت نسبي هم كمتر باشد.در دوران هچر رطوبت دستگاه جوجه كشي مرغ ۱۰ تا ۱۵ درصد افزايش داده مي شود.

اكسيژن و تهويه

از نكات مهم ديگر براي توليد جوجه اي سالم تهويه مناسب است . جنين براي رشد خود تمام عوامل را در داخل تخم دارد به جز اكسيژن كه از طريق منافذ روي پوسته تخم مرغ عمل دم صورت ميگيرد و در عمل باز دم دي اكسيد كربه از همين منافذ خارج ميشود. جنين جهت رشد به 21% اكسيژن نيازمند است  اگر فقط 1% اكسيژن كاهش يابد ميزان جوجه دهي 5% كاهش ميابد. همچنين خارج نشدن  دي‌اكسيدكربن و تجمع اين گاز در اطراف تخم‌مرغها منجر به كاهش درصد جوجه دهي مي‌شود. اگر غلظت دي‌اكسيدكربن به ۵% برسد درصد جوجه دهي به صفر خواهد رسيد.  دي اكسيد كربن گازي خطرناك است كه غلظت بالاي  ۵%  مي تواند ميزان جوجه دهي را به صفر برساند و منجر به مرگ جنين شود.  بيشترين ميزان افزايش غلظت دي‌اكسيدكربن ماشين هاي جوجه‌كشي  ۵%مي باشد. ميزان دي اكسيد كربن در دستگاه ستر بيشت از 3%درصد نبايد باشد و اگر به بيش از 3 % تجاوز كند و به 5% برسد تمام جوجه ها تلف ميشوند.

سه اصل مهم در تهويه

۱-      ايجاد  اكسيژن لازم به  اندازه  كافي

۲-      چرخش هوا و رطوبت در داخل دستگاه

۳-      خروج  دي اكسيد كربن اضافي از محيط

در روز هاي اول جنين نيازمند اكسيژن كمتري است اما با گذشت زمان و تكامل نياز به اكسيژن بيشتري ميباشد و در تمام دوران جوجه كشي سه روز آخر جوجه كشي يعني زماني كه جوجه شروع به نوك زدن پوسته ميكند از اهميت ويژه اي برخوردار است.

چرخش

در دوره جوجه كشي تخم مرغ ها بايد در دستگاه چرخانده شوند و اين عمل جهت جلوگيري از چسبيده شدن جنين به غشا پوسته صورت ميگيرد  و همچنين نزديكي نطفه به پوسته باعث افزايش تبخير آب از جنين مي‌شود اگر در اين ميان  تخم مرغ ها بايد طوري قرار گيرند كه سر باريك تخم پايين باشد درغير اين صورت سر جوجه در قسمت باريك تخم  قرار مي‌گيرد و قادر به تنفس نبوده و ميميرد و آن دسته از جوجه ها كه از تخم خارج مي شوند جوجه هاي ضعيف؛ نسبتا كوچك و با  پرهاي به هم چسبيده و نامرغوبي هستند كه گاهي اوقات قطعاتي از پوسته تخم بر روي بدنشان مشاهده ميشود.تخم ها بايد در هر ساعت به ميزان 45 درجه نسبت به حالت عمودي به طرفين بچرخند اما بايد در نظر داشت كه درعمل چرخش بيش از 40 درجه انجام نميگيرد.

در حين چرخاندن به ويژه در روزهاي اول  بايد از تكان خوردن تخم مرغ ها و لرزيدن جلوگيري كرد چرا كه باعث آسيب به جنين ميشود.

 تميز كردن و ضد عفوني تخم مرغ هاي نطفه دار

در جوجه كشي نبايد از تخم  شسته شده استفاده كرد چرا كه بر روي پوسته تخم بين 6000 تا 18000 هزار منفظه وجود دارد اكثر اين منافذ در لايه اي كه به طور طبيعي روي پوسته وجود دارد پوشيده شده اند، در هنگاه شستو شو اين لايه از بين ميرود و باعث ميشود ميكروب ها از منافذ به داخل تخم نفوذ كنند در نتيجه براي تميز كردن تخم ميتوان تنها از يك برس استفاده كرد..

براي ضد عفوني كردن  تخم ها ميتوان از اتاقك گاز فرمالين استفاده كرد و به مدت بيست دقيقه تخم هاي نطفه دار را در اين اتاقك قرار داد..

 

جهت كسب اطلاعات لازم درباره دستگاه جوجه كشي و ماشين جوجه كشي

موضوع:
برچسب‌ها: ،

[ ۱ ]