خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی
تور دبی
ویزای تایوان
باربری تهران
در برقی اتوماتیک و کرکره
خرید اتو تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
كيف چرم
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۴۷:۴۰

چرم ماده اي ميباشد كه از طريق فرآيند دباغي پوست فسادپذير را به يك ماده ارگانيك پايدار، مستمر و انعطاف پذير تبديل مي نمايد . 
تاريخچه چرم در ايران پس از يورش مغول به جمهوري اسلامي ايران تجارت چرم و پوست در جمهوري اسلامي ايران رونق پيدا كرد و شهرهاي تبريز و شيراز در ايران دوره آوازه داشتند . 
در عصر قاجار شهر همدان راءس ساخت چرم بود كه چرمي موسوم به چرم همداني( تهيه و تنظيم گرديده از پوست گوسفند) را ايجاد مي كرد . 

كيف پول
اولي كارخانه چرم سازي كشور ايران در سال 1308 در تبريز سازه شد . 
اول كارخانه ماشيني و امروزي چرم سازي در كشور ايران در سال 1311 در شهر همدان تاسيس شد . 
چرم ها اشكال و كاربرد هاي مختلفي دارند . 
انواع چرم چرم حيواني: از پوست حيوان ها مختلفي مانند گوسفند- گاو-بز-شترمرغ-مار و . . .ساخته مي شود . 
چرم هاي حيواني خويش به مدل هاي مختلفي تقسيم مي شوند كه در ادامه به معرفي آن‌ها مي پردازيم . 
چرم گياهي:با به كار گيري از عناصري در پوست و ميوه برخي درختان(مثل مازو) و ماده اي به نام تانن كه در عصاره ي بسياري از گياهان وجود داراست و معمولا در پوست بلوط يافت مي شود، تنظيم مي شود . 
چرم انساني:شركتي در انگليس طي قرار دادي با افراد داوطلب از پوستشان آن‌گاه از مرگ چرم هايي براي توليد كمربند، كيف و كفش ساخت مي نمايد . 
اشكال چرم حيواني چرم اشبالتي: چرمي شبيه جير البته از برگه كاغذ كردن چرم كلفت گاو بدست مي ايد . 
چرم جير: از پوست گوساله و بز تنظيم مي شود و در اثر دباغي تراز گوشتي پوست به صورت مخملي در مي آيد . 
چرم جير چرم نوبوك: از پوست گاو تهيه گرديده و چرمي دقيق ميباشد . 
چرم نوبوك nubuck چرم ورني: تهيه و تنظيم گرديده از پوست گاو و گوساله و روش آن با لعاب لاكي پوشش داده مي شود . 
چرم ورني مدل بندي چرم در صنايع: در صنايع چرم سازي چرم ها به دو گونه سبك و سنگين وزن تقسيم پاره اي شوند چرم سبك: از پوست حيواناتي نظير گوسفند،بزغاله، بره ساخته مي شود و به علت ظرافت در توليد لباس ،كلاه، دستكش، كيف زنانه كاربرد دارا هستند . 
چرم سنگين: از پوست حيواناتي مثل گاو ، گاو ميش، گوساله، اسب و شتر ساخته مي شود و بدليل استحكام و مقاومت در ايجاد زيره و منش كفش، پوتين، تسمه ماشين آلات صنعتي كاربرد داراست . 
چرم ها مي توانند رنگهاي متفاوتي داشته باشند كه سطح رنگ دهي پاياني تراز در ساخت چرم است و مي بضاعت چرم ها با رنگ متنوع و سبك هاي متفاوتي ساخت كرد . 
كاربردهاي چرم چرم ها كاربردهاي مختلفي دارا هستند و در ايجاد وسايل گوناگوني زمينه به كارگيري قرار مي گيرند .بيشترين كاربرد چرم در ساخت كاپشن،كيف و كفش ميباشد . 
كاربردهاي ديگر: پوشاك:شلوار، كراوات،- دستكش- كت – كاپشن- كفش- كيف- جا كليدي وسايل:توليد لاستيك و . . . 
چرم ها به دو گونه ارگانيك و مصنوعي تقسيم مي شوند . 
راههاي مختلفي براي تشخيص چرم طبيعي از تصنعي وجود دارااست كه رايجترين آنان عبارتند از: -چرم طبيعي دارنده شناسه اي بوده كه اطلاعات مربوط به چرم روي آن درج مي شود . 
-چرم طبيعي بوي مشخص و خاصي دارااست كه هيچ گاه قابل اسكن برداري نمي باشد . 
-چرم طبيعي را زماني لمس مي كنيد فراوان قابل انعطاف و منعطف است . 
-چرم تصنعي و طبيعي را هم مي توان از نصيب پشت چرم تشخيص داد . چرم تصنعي و مصنوعي داراي پوششي در نصيب پشت چرم است كه هنگام برش جراحت مي بيند . 

موضوع:
برچسب‌ها: كيف پول،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت: ۱۲:۵۳:۳۹

ارتقاء روز افزون تقاضا و استعمال از دستگاه هاي متنوع در كارخانه هاي ايجاد چرم مصنوعي، سبب توليد محصولاتي در طرح، رنگ و كيفيت متنوع و ارتقاء كاربرد چرم مصنوعي گرديده ميباشد . بها مناسب، ارتفاع قدمت بالا, طرح و رنگ متنوع همه از عارضه ها ارتقاء كاربرد چرم تصنعي و مصنوعي مي باشد . با قرائت اين مطلب با توليد ها متنوع كارخانه هاي چرم مصنوعي آشنا مي گرديد و كاربرد توليدات آن ها رو در زندگي روزانه خود ميبينيد . 

كيف لوازم آرايش
كاربرد چرم مصنوعي چرم لباسي كاربرد چرم تصنعي در صنعت پوشاكانواع كاپشن، پالتو، لباس هاي زنانه و مردانه با اين جور چرم قابل ايجاد است . 
چرم كفشي كاربرد چرم تصنعي در صنعت كفتوليد اشكال كفش هاي ورزشي، كلاسيك مردانه، مجلسي زنانه و نوپا گانه با كيفيت قابل پذيرش از كاربردهاي چرم تصنعي و مصنوعي مي‌باشد . 
چرم كيفي كاربرد چرم مصنوعي در صنعت كيفاين مدل چرم در ساخت گونه هاي كيف هاي رسمي، اداري، مجلسي، ورزشي مردانه زنانه و نوپا گانه و همينطور چمدان هاي مسافرتي كاربرد دارد . 
چرم مبلي و صندلي كاربرد چرم مصنوعي در صنعت مبلماناين گونه چرم تصنعي و مصنوعي در ايجاد روكش گونه هاي مبل، صندلي و همينطور در صنعت اتومبيل سازي در بخش تزيينات داخلي به كار گيري مي شود . 
چرم آستري كاربرد چرم تصنعي در توليد چرم آستريچرم آستري يكي از پركاربرد ترين توليدات كارخانه هاي ساخت چرم تصنعي مي باشد . اين گونه چرم در صنعت مبلمان به عنوان آستر روكش مبل، صندلي هاي استيل و صندلي هاي اتومبيل استعمال مي شود . در صنعت پوشاك آستر اشكال لباس، كيف و كفش را اين نوع چرم تهيه و تنظيم مي‌كنند . اين جنس در صنعت فرش به منظور ترمز و حاشيه ي فرش كاربرد دارااست . همچنين روكش تخت هاي بيمارستاني هم از مدل ديگري از اين جنس تهيه و تنظيم مي شود . 
پارچه هاي ضد آب (Waterproof) كاربرد چرم تصنعي در صنعت پارچه هاي ضد آباز اين نوع چرم در ساخت گونه هاي چادر هاي مسافرتي و ياري رساني و همچنين چادر كاميون خا و وانت بار ها مي بضاعت و توان سود گرفت . سايبان هاي دكان ها و همينطور گونه هاي كفش و كيف هاي مدرسه اي دخترانه و پسرانه نيز از اين جنس ايجاد مي شوند . 
روكش جلد يا گالينگور (Hardcover) اين مال در تهيه و تنظيم ي روكش جلد اشكال كتاب، دفتر، سررسيد و زونكن به كار گيري كرد . از نوع مرغوب گالينگور به خواسته توليد انواع ست هاي تبليغاتي سازماني مثل دفتر كار تلفن، روزنگار و … به كار گيري مي شود . اين جور چرم را براي ساخت كاغذهاي ديواري و همينطور صحافي كتاب نيز به كارگيري مي نمايند . گالينگور خارجي داراي طرح ها و رنگ ها فراوان متنوعي مي باشد كه بها زياد بالايي نسبت به نمونه ي داخلي اش دارااست . 
چرم هاي متفرقه مانند چرم كرستي، لمينيت گرديده ، گاگوليت و … از آن جايي كه خط ايجاد در كارخانه هاي ساخت چرم تصنعي داراي دستگاه هاي متنوعي است، مي تواند گستره ي عظيمي از محصولات چرمي را ساخت كند . هر كدام از اين محصول ها با اعتنا به ويژگي ها متفاوتشان دارنده كاربردهاي گوناگوني كه در صنايع مختلفي استفاده مي شوند . نظير چرم هاي لمينيت گرديده كه به عنوان چرم بغل دري يا اين كه سقفي در صنعت اتومبيل سازي مسئله استعمال قرار مي گيرد . يك مدل ديگر از چرم مصنوعي در تهيه و تنظيم و ايجاد گونه هاي توپ هاي ورزشي كاربرد دارااست . 

موضوع:
برچسب‌ها: كيف لوازم ارايش،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت: ۱۲:۵۱:۴۲

امروزه با دقت به سيل واردات توليدها چرم تصنعي و همينطور ايجاد آن ها در درون كشور، تشخيص چرم ارگانيك از تصنعي و مصنوعي يك عدد از دغدغه هاي روز به شمار مي رود . در‌صورتي‌كه تفاوت چرم طبيعي و تصنعي و مصنوعي را ندانيد، امكان داراست هزينه ي گزاف يك كالاي چرم ارگانيك را بپردازيد ولي بوسيله يك متخصص چرم متوجه گرديد كه چيزي جز چرم تصنعي چيني نخريده ايد . در انتهاي اين مطلب با ارائه ۱۱ سطح مهم و كاربردي، بضاعت و توان تفكيك چرم طبيعي از مصنوعي را خواهيد داشت . 

جاكارتي و جاكليدي
خط مش هاي تشخيص چرم ارگانيك از مصنوعي خريداري از مغازه هاي معتبر دكان چرمتوصيه مي شود كه چرم از مغازه هاي معتبر خريداري شود . به علت فراوان شدن واردات كالاهاي چرمي بي كيفيت ممكن است، كالاي چرمي از پوست حيوانات حرام گوشت يا حيوانات حلال گوشتي كه ذبح اسلامي نشده اند تهيه و تنظيم گرديده باشد . 
شناسنامه، نشان و ضمانت نامه تشخيص چرم ارگانيك از تصنعي و مصنوعي با اعتنا به برچسب چرم طبيعياكثر كالاهاي چرمي توليد گرديده از چرم ارگانيك دارنده شناسنامه بوده، كه اطلاعات مربوط به كالا در آن درج گرديده مي‌باشد . اين توليدات دارنده نشان يا مهر نشان دهنده ي ارگانيك بودن چرم به فعاليت برده گرديده ميباشند . تمام برندها در صورتي كه صد در صد محصول چرم ارگانيك باشد، از اين تگ به كار گيري مي كنند . ضمانت نامه ي همراه متاع نشان دهنده اطمينان ايجاد كننده، از كيفيت كالاي توليدي مي‌باشد . 
بها چرم تشخيص چرم ارگانيك از تصنعي با توجه به قيمت چرممحصولات تنظيم گرديده از چرم طبيعيبسيار گران قيمت تر از چرم تصنعي هستند . 
بوي چرم تشخيص چرم طبيعي از تصنعي بوسيله بوي مختص چرمكالاي چرمي را بو فرمائيد . چرم ارگانيك بوي يگانه و مشخصي داراست كه هيچ زمان نمي‌توان از آن كپي‌برداري كرد . البته امروزه با ترقي تكنولوژي ممكن مي باشد به برخي از آن ها اسانس چرم زده باشند و كاملاً بوي چرم را مي دهند بدين ترتيب بو را نمي توان، صد در صد مشخصه ي تفاوت چرم ارگانيك و مصنوعي دانست . 
بافت چرم تشخيص چرم طبيعي از تصنعي به وسيله طرح تكراريبه اعتنا به بافت و طرح روي چرم نگاه فرماييد . اگر گره‌ها، ريزي و درشتي، زبري و نرمي، ايراد و فرج هاي آن طبق الگويي تكرار شده باشد، آرم توليد با دستگاه مي باشد . اين رويكرد يكي از با اهميت ترين منش هاي تشخيص چرم طبيعي از تصنعي و مصنوعي مي باشد . 
پشت چرم تشخيص چرم ارگانيك از مصنوعي از روش مال پشت چرمپوشش پشتي چرم طبيعي حالت پوستي، نرم و پرزدار مثل جير دارد، كه به رنج كنده يا اين كه قطع مي شود . ولي پشت چرم تصنعي به فيس كانال اي از تار و پود نخ دوخته گرديده است . در اكنون حاضر چرم تصنعي و مصنوعي پشت پرز دار هم ايجاد مي شوند كه رشته اي ترين چرم تصنعي جانور در بازار از لحاظ ضخامت و لطافت و رنگ مي باشد . در جور بندي كيفيت چرم مصنوعي، بيشينه و كمينه دما كيفيت مربوط به چرم تصنعي پشت پرزدار، آنگاه چرم تصنعي و مصنوعي پشت فوم و پايين ترين كيفيت را چرم مصنوعي پشت پارچه دارد . 
لمس چرم تشخيص چرم طبيعي از تصنعي و مصنوعي از نحوه لمس بافت چرمچرم را به اعتنا لمس فرمائيد . از آنجا كه چرم طبيعي از پوست دام تهيه مي شود، ضخامت آن در جاهاي مختلف مختلف هست . چرم ارگانيك نرم، انعطاف پذير و غير يك دست مي‌باشد . 
دوخت چرم تشخيص چرم ارگانيك از مصنوعي از طرز دوخت چرمدرزهاي چرم را نگاه كنيد . چرم تصنعي نازك خيس و كناره هاي تيز داراست . چرم طبيعي ضخيم تر و كناره هاي دانه دانه دارد . شكاف سوزن ها را بررسي فرمائيد . به علت انعطاف پذير بودن چرم طبيعي سوزن به راحتي در آن فرو مي رود و جاي رخنه‌ ها به هم نزديك مي باشد . البته در چرم مصنوعي جاي ترك خا با فاصله و گردند . 
منعكس شدن نور تشخيص چرم طبيعي از مصنوعي با توجه به طرز منعكس شدن فروغ چرمچرم تصنعي و مصنوعي نور را به طور يك دست منعكس ميكند، در حالي كه چرم ارگانيك در بعضا جاها مات و در برخي جاها درخشان ميباشد . 
جذب آب تشخيص چرم طبيعي از تصنعي با توجه به مقدار جذب آب چرمچند قطره آب روي جنس بريزيد . چرم ارگانيك آنگاه از يك‌سري ثانيه آب را جذب مي نمايد اما چرم تصنعي و مصنوعي زيرا از متاع پلاستيك است آب را جذب نمي نمايد . چرم طبيعي به طور بدون نقص ضد آب نمي‌باشد . 
شعله و حرارت تشخيص چرم طبيعي از تصنعي توسط آزمون شعله چرمآخرين تراز تفكيك چرم طبيعي از تصنعي و مصنوعي امتحان شعله و حرارت هست . چرم ارگانيك آتش نمي گيرد، تغيير صورت نمي دهد، هنگام سوختن بويي مثل گيسو سوخته مي دهد . البته چون چرم مصنوعي از پلاستيك تنظيم مي شود، در معرض حرارت توده شده و مي سوزد . 

موضوع:
برچسب‌ها: جاكارتي و جاكليدي،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت: ۰۳:۳۰:۲۶

با استناد به تاريخ با گذر كرد هزاران سال و شايد نيز اكثر از استعمال چرم بوسيله آدم و ترقي هاي گوناگون در صنعت، هنوز ماده ديگري نتوانسته هست جايگزين اين ماده ارگانيك گردد . علي رغم فكر بعضي بر اين مسئله كه چرم ماده نخستين زياد گران و غير قابل دسترس است، بايد اظهار كرد در حقيقت ارزش بالاتر توليدها چرمي به باعث هزينه هاي متعددي مي باشد كه در فرآيندهاي فراوان براي تهيه و تنظيم آن مصروف مي شود، علاوه بر آن عارضه ها ديگري كه ذيلا به آنها اشاره مي گردد طبيعتا در ارتقا بها آن تاثير گذار خواهد بود . 

كيف پول

1- بوي چرم استفاده از مواد مصنوعي نه فقط براي اشخاص توليد آلرژي هاي پوستي مي نمايد بلكه با توجه به اينكه در پروسه توليد آنان از مواد شيميايي و نفتي به كارگيري مي شود، دارنده بوي نامطلوب مي باشند . ليكن توليدات چرمي به عامل استعمال از پوست طبيعي حيوان ها و رنگ هاي گياهي به كارگيري شده در فرآيند رنگرزي آن‌ها داراي بو ويژه و مخصوص بفردي مي‌باشد كه نظير آن در طبيعت وجود ندارد . 


2- انعطاف پذيري چرم با توجه به اين‌كه مواد تصنعي براي مشابه شدن به چرم نيازمند ساخت در فرآيندهاي متعددي مي باشند و لايه هاي متعددي در ايجاد آن وجود دارد، سازندگان آنها ناچار به به كارگيري از مواد ارزان ارزش و غير مقاوم مي باشند . از اينرو مواد مصنوعي در زمان زمان اندكي در گير شكنندگي، ترك و پوسيدگي گرديده و لايه هاي آن مشهود مي گردد به طوري كه ديگر استعمال از جنس امكان پذير نمي باشد . البته چرم به استدلال نياز طبيعي حيوان در اكنون پرورش داراي انعطاف فراوان متعددي مي باشد و هيچوقت خاصيت انعطاف پذيري خويش را با عبور كرد مدت از دست نمي دهد . 


3- خاصيت تنفس پذيري چرم يكي از خاصيت بي نظير چرم خواص تنفس پذيري آن مي‌باشد . به اين معني كه چرم نظير يك موجود زنده هوا را تنفس مي كند و رطوبت باطن را از نحوه منافذ ريز خويش بازدم مي دهد . اين دستور باعث پرهيز از تعريق و در غايت تجمع بوي بد در داخل محيط هاي بسته كالا ( مانند كيف، كت، دستكش و كفش چرم ) مي گردد . اما مواد تصنعي و مصنوعي كه از لايه هاي سواي منفذ و فوم تزريق گرديده ساخته مي شوند تماما فاقد اين خاصيت شگفت انگيز بوده و همين سبب ساز تجمع رطوبت در فرآورده و پوسيدگي، كپك و در غايت توليد بوي بسياربدبو ناشي از آن مي گردد . 


4- فصلي نبودن توليدات چرمي همين خواص تنفس پذيري چرم سبب شده مي‌باشد كه استفاده از توليدات چرمي همچون كيف و كفش منحصربه‌فرد به فصل خاصي نباشد . به كارگيري از كيف هاي پلاستيكي در فصل گرما منجر توليد تعريق در دست و تماس رطوبت پوست با مواد گرديده و حساسيت و اگزماي شديد پوستي توليد مي كند . از اينرو هزينه هاي درماني سنگيني را بر دوش بشر مي گذارد . ولي چرم ضمن جذب رطوبت بدن، آن را به سرعت از بقيه منافذ خود بيرون مي دهد و اين سيركولاسيون و گردش هوا در همگي فصول، احساس خوشايندي در آدم ساخت نموده و استعمال از چرم را به فصل خاصي منحصر نمي كند . 

موضوع:
برچسب‌ها: كيف پول،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت: ۰۳:۳۳:۳۰


 پوستين‌دوزي، چاروق‌سازي و ساخت چرم به رويه صنعتي يك عدد از جامه‌‌‌هاي داراي فايده در سرماهاي طاقت فرسا ايران، كت پوست گوسفندي به اسم پوستين ميباشد . براي ساختن پوستين فرآيند ذيل انجام‌ مي‌گيرد: پوست گوسفند را روي زمين‌ مي گذارند به گونه‌اي كه پشم آن به طرف پائين باشد . آن‌گاه روي آن نمك ريخته، پوست ديگر را هم روي آن‌ مي‌گذارند ولي اين دفعه پشم به طرف بالاست . 

دستبند چرم
بعد آنها را خشك كرده، روز سپس كليه نمك‌ها را‌ مي‌شويند . آن‌گاه آنها را به چهره تر به كارگاه برده و آميخته‌اي از نمك و آرد جو به اسم «آش» براي متورم كردن پوست فراهم‌ مي نمايند . نخستين پوست را باطن ظرف سفالين‌ مي‌گذارند و با اين ماده خوب مالش‌ مي دهند و ظرف سفالين را پر از پوست‌ ميكنند و به بازه زماني هشت تا روستا روز، هر روز پوست‌ها را بيرون آورده و مالش‌ ميدهند و مجدد در كوزه‌ مي گذارند . سپس از طي اين بازه زماني دوباره پوست‌ها را شسته و خشك‌ مي‌كنند، اين فرآيند را دوباره تكرار‌ ميكنند . پس از كم آب شدن، روي پوست‌ها را با آهن‌ مي‌تراشند تا هيچ زايده‌ي گوشتي روي آن نمانده باشد . 
وقتي پوست پاك شد روي طرف چرمي، گرد پوست انار جنگلي‌ مي‌ريزند و آن را نم‌دار نگه‌ مي‌دارند . پس از يك‌سري روز پوست انار را با كاردكي پاك‌ مينمايند و روي آن را روغن كنجد و يا كرچك مي‌مالند و بالاخره آن را در آفتاب خشك‌ مي‌نمايند و بعد پشم آن را شانه‌ مي نمايند . در اين جا پوست آماده دوختن ميباشد . پوست را از روي الگو برش ميزنند و پس از دوخت، زنان هنرمند روي آن را با نخ ابريشمي دوخته و تزئين‌ مينمايند . هنگام پوشيدن، پشم گوسفند در روي جامه يا اين كه بدن قرار‌ مي‌گيرد . 
فرآورده عمده پوستين‌دوز، پوستين‌هاي بلند هست . بعضي هم نيم تنه و جليقه و كلاه پوستي و چاروق‌ ميسازند . هنر پوستين‌دوزي در شانديز، مشهد، قوچان و درگز در استان خراسان، هنوز نيز ترويج دارااست . 
شيوه ساخت چرم به راه صنعتي (مدرن) ۱ . خيساندن: پوست‌هاي مورد حيث را باطن حوضچه ريخته و در آب سرد آن را خيسانده و شستشو‌ مي دهند . 
۲ . موزدايي: براي سست كردن ريشه‌‌‌هاي مو و پشم صورت‌ مي گيرد . 
۳ . آهك‌زدن: براي زدودن گيسو و پشم فراوان ريزي كه هنوز بر روي پوست باقي ما‌نده از آهك و سولفور سديم استفاده‌ مي‌گردد . 
۴ . لَش‌گيري: پس از انجام عمليات آهك‌زني و شستشوي كامل، پوست‌ها را دوباره با آب سرد شستشو‌ مي دهيم و زوايد گوشتي و چربي مازاد را كه به پوست چسبيده، جدا‌ ميكنيم . 
۵ . تميز كردن رخ: براي پاك و صاف كردن چهره پوست از زوايدي زيرا پيگمنت (دانه‌‌‌هاي رنگينه‌اي جانور در پوست) خراش غدد، قشر شاخي، پيازهاي متلاشي گرديده مو باقي ما‌نده در پوست، غدد عروقي و چربي‌ مي‌توان از دست (با كمك شمشير) و يا خودرو به كارگيري كرد . 
۶ . آهك‌گيري و خنثي كردن: شستشوهاي مكرر پوست، براي بيرون كردن كامل آهك‌هاي جذب گرديده . 
۷ . آنزيم دادن: منجر تغييراتي در پوست‌ مي شود كه در نهايت به صورت خاصيت مخصوص در چرم از قبيل نرمي، لطافت، ظرافت، انعطاف فوق‌العاده ظاهر‌ مي شود .
۸ . دباغي كردن: دباغي يعني نفوذ، جذب و تركيب مواد شيميايي مطلوب با مولكول‌هاي توليد كننده پوست به گونه‌اي كه پيوندهاي ساخت شده دربين آن‌ها خواصي تازه به پوست بخشد . براي دباغي كردن از مواد دباغي گياهي، مواد دباغي معدني و مواد دباغي تصنعي و مصنوعي استفاده مي‌گردد . 
۹ . آب‌گيري: يعني دريافت كردن آب‌هاي مازاد جذب شده بوسيله چرم . 
۱۰ . تراش: براي آن كه عمليات دباغي به صورتي يك نواخت انجام گيرد، همه پوست از نفوذ مواد و جذب آن به نسبتي يكسان برخوردار شود، حتمي مي باشد تا پوست تراشيده شود . 
۱۱ . برگه كردن: در آوردن پوست‌هاي قطور به قطر‌‌‌هاي نازك‌تر بوسيله ماشين فالس . 
۱۲ . مدل كردن: پس از تراشيدن و برگه كردن، پوسته‌ها را با توجه به سالم بودن چهره جور‌ مي‌نمايند . پوست‌هايي كه معمولاً در روي صورت فاقد هر نوع خراش، سوراخ، پارگي، داغ و ضايعات حاصله از موجودات ذره‌بيني و انگل هستند، به عنوان پوست‌هاي جايگاه يك محسوب شده و جدا‌ ميگردند . 
۱۳ . رنگرزي: رنگ را بايستي به راستي يكي از عامل ها مضاعف اثرگذار در جذب و دفع تعيين محصولات و فراورده‌‌‌هاي ساخته شده به دست بشر دانست . 

موضوع:
برچسب‌ها: دستبند چرم،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۳۸:۳۰


دباغي پوست خام جانوران به ‌ويژه گاو در صنعت توليد چرم منجر به توليد محصولي به نام چرم مي شود . پروسه دباغي، پوست فسادپذير را به يك ماده ارگانيك پايدار، دايمي و انعطاف ‌پذير براي كاربردهاي متعدد تبديل مي ‌كند . چرم در تلفيق با چوب، پايه فناوري باستانيان را صورت مي ‌داده است . مواد نپخته قضيه به كارگيري در صنعت توليد چرم ، توليدات فرعي صنعت گوشت هستند؛ در حالي‌ كه گوشت بها بيشتري از پوست دارد .

كمربند

در حالي كه مواد خامي كه در صنعت خز به‌ كار گرفته مي شوند، بها بيشتري از گوشت دارا هستند و به همين خاطر گوشت به تيتر يك فرآورده جانبي تلقي ميگردد . شبكه نانونساجي- صنعت ايجاد چرمتاكسيدرمي كردن حيوانات، اين امكان را به آدم مي دهد تا از پوست آن ها استفاده نمايد . اما اصلي ‌تر از پوست ‌حيوانات، راز و چكيده از پشت آنهاست . پوست‌ هاي ناپخته حيوان ها در ساخت چسب و ژلاتين نيز كاربرد دارا‌هستند . پوست از حيث شيميايي پليمري هست از اسيدهاي آمينه كه آن‌ها را اصطلاحا پروتئين مي ‌نامند . اسيدهاي آمينه از نحوه پيوندهاي پپتيدي به راحتي مي ‌توانند ذيل تأثير ميكرو ارگانيسم و عوامل بيروني ديگر قرار گيرند . در اين رخ زنجير پروتئين گسسته شده و پوست كيفيت ارگانيك خود را از دست خواهد داد . از اين رو براي دوري از يورش و نفوذ ميكرو ارگانيسمها و عامل ها مؤثر بيروني در پوست بايد تغييراتي بر روي آن به وجود آورد . اين تغييرات كه شامل محدود شدن جذب آب، جلوگيري از تورم، گشوده و حل شدن و مقاومت در برابر مواد شيميايي است، نبايد ماهيت اساسي پوست را تغيير و تحول دهد و در عين حال آن را به يك فرآورده پردازش شده و باارزش تبديل مي كند . به مجموعه اين عمليات در صنعت توليد چرم ، دباغي پوست مي گويند . چرم ‌سازي يا اين كه دباغي فرايند آماده‌ سازي و پرداخت پوست حيوانات براي تبديل آن به چرم است . كانال نانونساجي- صنعت ايجاد چرماز رويه هاي حفظ پوست مي بضاعت به كم آب كردن در هوا، محافظت با نمك، مراقبت با آب نمك و نگهداري با اسيد اشاره كرد . سپس از مرحله مراقبت چرم، پروسه خيس ابتدا مي شود كه سطح اي از دباغي مي‌باشد كه پوست از انبار خام بيرون آورده گرديده و فراهم دباغي مي گردد . اين مرحله شامل خيساندن، گيسو زدايي، لش زني، دور گيري و آنزيم دادن ميباشد . پوست خامي كه به كارخانجات چرم سازي حمل مي گردد، معمولا در اثر آب گيري در شرايط حفظ گرديده قرار داراست كه اين كار به وسيله نمك چهره مي گيرد . به همين عامل پوست در اين سطح پاره اي تر مي شود تا براي عمليات بعدي مهيا شود . اين مرحله پوست را براي پروسه بعدي فراهم مي كند و در حوضچه هاي چوبي يا اين كه سيماني انجام مي شود . در مرحله مو زدايي همت بر آن ميباشد كه پياز و مو و باقي باقي مانده گيسو زدوده شده و تراز پوست صاف گردد، پوست متورم شود تا پروتئين هاي كروي آن حل شده و از لابلاي الياف پوست بيرون شود . همچنين فرآورده آخرين به واسطه اثر آهك داراي لطافت مناسب باشد . تراز لش زدايي كليه بافت هاي غير واجب پوست حذف مي شود كه در مرحله دروني و گوشتي پوست وجود داراست و به طور معمول پس از مرحله آهك دهي انجام مي گردد . هنگام لش زدايي پوست با كارد بايد تماما توجه داشت كه به پوست آسيبي وارد نشود و مرحله گوشتي پوست به قدري تراشيده نشود كه ريشه هاي گيسو نمايان شود . 

موضوع:
برچسب‌ها: كمربند،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۳۸:۲۳


دباغي پوست خام جانوران به ‌ويژه گاو در صنعت توليد چرم منجر به توليد محصولي به نام چرم مي شود . پروسه دباغي، پوست فسادپذير را به يك ماده ارگانيك پايدار، دايمي و انعطاف ‌پذير براي كاربردهاي متعدد تبديل مي ‌كند . چرم در تلفيق با چوب، پايه فناوري باستانيان را صورت مي ‌داده است . مواد نپخته قضيه به كارگيري در صنعت توليد چرم ، توليدات فرعي صنعت گوشت هستند؛ در حالي‌ كه گوشت بها بيشتري از پوست دارد .

كمربند

در حالي كه مواد خامي كه در صنعت خز به‌ كار گرفته مي شوند، بها بيشتري از گوشت دارا هستند و به همين خاطر گوشت به تيتر يك فرآورده جانبي تلقي ميگردد . شبكه نانونساجي- صنعت ايجاد چرمتاكسيدرمي كردن حيوانات، اين امكان را به آدم مي دهد تا از پوست آن ها استفاده نمايد . اما اصلي ‌تر از پوست ‌حيوانات، راز و چكيده از پشت آنهاست . پوست‌ هاي ناپخته حيوان ها در ساخت چسب و ژلاتين نيز كاربرد دارا‌هستند . پوست از حيث شيميايي پليمري هست از اسيدهاي آمينه كه آن‌ها را اصطلاحا پروتئين مي ‌نامند . اسيدهاي آمينه از نحوه پيوندهاي پپتيدي به راحتي مي ‌توانند ذيل تأثير ميكرو ارگانيسم و عوامل بيروني ديگر قرار گيرند . در اين رخ زنجير پروتئين گسسته شده و پوست كيفيت ارگانيك خود را از دست خواهد داد . از اين رو براي دوري از يورش و نفوذ ميكرو ارگانيسمها و عامل ها مؤثر بيروني در پوست بايد تغييراتي بر روي آن به وجود آورد . اين تغييرات كه شامل محدود شدن جذب آب، جلوگيري از تورم، گشوده و حل شدن و مقاومت در برابر مواد شيميايي است، نبايد ماهيت اساسي پوست را تغيير و تحول دهد و در عين حال آن را به يك فرآورده پردازش شده و باارزش تبديل مي كند . به مجموعه اين عمليات در صنعت توليد چرم ، دباغي پوست مي گويند . چرم ‌سازي يا اين كه دباغي فرايند آماده‌ سازي و پرداخت پوست حيوانات براي تبديل آن به چرم است . كانال نانونساجي- صنعت ايجاد چرماز رويه هاي حفظ پوست مي بضاعت به كم آب كردن در هوا، محافظت با نمك، مراقبت با آب نمك و نگهداري با اسيد اشاره كرد . سپس از مرحله مراقبت چرم، پروسه خيس ابتدا مي شود كه سطح اي از دباغي مي‌باشد كه پوست از انبار خام بيرون آورده گرديده و فراهم دباغي مي گردد . اين مرحله شامل خيساندن، گيسو زدايي، لش زني، دور گيري و آنزيم دادن ميباشد . پوست خامي كه به كارخانجات چرم سازي حمل مي گردد، معمولا در اثر آب گيري در شرايط حفظ گرديده قرار داراست كه اين كار به وسيله نمك چهره مي گيرد . به همين عامل پوست در اين سطح پاره اي تر مي شود تا براي عمليات بعدي مهيا شود . اين مرحله پوست را براي پروسه بعدي فراهم مي كند و در حوضچه هاي چوبي يا اين كه سيماني انجام مي شود . در مرحله مو زدايي همت بر آن ميباشد كه پياز و مو و باقي باقي مانده گيسو زدوده شده و تراز پوست صاف گردد، پوست متورم شود تا پروتئين هاي كروي آن حل شده و از لابلاي الياف پوست بيرون شود . همچنين فرآورده آخرين به واسطه اثر آهك داراي لطافت مناسب باشد . تراز لش زدايي كليه بافت هاي غير واجب پوست حذف مي شود كه در مرحله دروني و گوشتي پوست وجود داراست و به طور معمول پس از مرحله آهك دهي انجام مي گردد . هنگام لش زدايي پوست با كارد بايد تماما توجه داشت كه به پوست آسيبي وارد نشود و مرحله گوشتي پوست به قدري تراشيده نشود كه ريشه هاي گيسو نمايان شود . 

موضوع:
برچسب‌ها: كمربند،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۳۰ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۵۹:۰۰

از مجموعه فاكتورهاي انتخاب خريد يك كالاي چرم طبيعي، مثل كيف چرم، اكسسوري چرم يا پوشيدني هاي ديگر، شايد كيفيت و ماندگاري مهمترين عامل باشد.اما در هنگام خريد موارد مهم ديگري نيز هستند كه توجه به آنها در انتخاب درست مهم است، سعي مي كنيم در چند بند مهم، به بررسي موارد ديگري بپردازيم كه در انتخاب چرم تاثير گذار هستند.

مبلغي كه مي خواهيد براي خريد كالاي چرم طبيعي بپردازيد

پيش از اين در مقالات محصولات چرمي، هدايايي ماندگار و نفيس و كيف‌ چرم طبيعي ، پديده هميشگي مد و استايل به شما گفتيم كه قيمت بالاي محصولات چرم طبيعي نه تنها ولخرجي نيست، بلكه در دراز مدت نوعي صرفه جويي حساب مي شود.

خب، در مرحله‎ ي اول انتخاب چرم طبيعي، با توجه به قيمت ظاهري نسبتا بالاي محصولات چرمي بايد به بودجه خود توجه كنيد. همانطور كه مي دانيد روند پر هزينه و دشواري طي مي شود تا پوست به چرم تبديل شود. ماه‎ها زمان لازم است تا صنعت‎گران بتوانند قطعه‎اي چرم با كيفيت و اصيل را توليد كنند و از آن يك كيف دوشي، كيف اداري، يا كيف پول زيبا بدوزند.اما…

اما خوشبختانه خريد يك كالاي چرم با كيفيت با وجود قيمت بالاي آن، بسيار مقرون به صرفه است! چرا كه كالاي چرمي شما در صورت رسيدگي كافي و نگه داري مناسب مي‎تواند براي مدتي طولاني و گاهي براي يك عمر همراه شما باشد. چرم طبيعي اصل و با كيفيت، با گذشت زمان زيبايي خود را از دست نداده و اغلب، زيباتر و شيك‎ تر و شخصي سازي شده تر جلوه خواهد كرد.

اما درمقابل گزينه ‎ي دوم اين است كه بهاي اندكي بپردازيد و كالاي چرم مصنوعي و ارزان‎تري بخريد. در اين صورت، بهتر است كه سطح انتظار خود را خيلي خيلي پائين بياوريد. قطع و برش چرم مصنوعي بزرگ‎تر از چرم طبيعي است. چرا كه چرم طبيعي از پوست بدن حيوانات مرده ساخته مي‎شود و اين پوست‎ها از نظر ابعاد داراي محدوديت‎هايي هستند. از طرف ديگر، با وجود تمام تلاش‎هاي صنعت‎گراني كه به توليد چرم مصنوعي مشغول هستند، اين نوع چرم، هوا را از خود عبور نداده و به اصطلاح نفس نمي‎كشد. ساختار مصنوعي و استفاده‎ي بسيار زياد از مشتقات نفتي از ويژگي‎هاي ديگر چرم مصنوعي هستند. توجه داشته باشيد كه چرم مصنوعي غالباً به صورت عمده و در خطوط توليد عريض و طويلي ساخته مي شوند. همين موضوع، موجب مي‎ شود كه كالاي ساخته شده از چرم مصنوعي به هيچ عنوان منحصر به فرد نباشد و در تيراژي بالا توليد شود. در صورتي كه هر قطعه چرم طبيعي از يك طاقه پوست منحصر به فرد به دست آمده و در طرح و رنگ، ويژگي‎هاي خاص و تكرار نشدني خود را دارد. با اين وجود، بهتر است بدانيد كه رسيدگي و نگه داري از چرم مصنوعي به مراتب ساده‎تر از چرم طبيعي است و به سادگي تميز مي‎شود.

كالاي چرم طبيعي و نكاتي كه در انتخاب آن بايد بدانيم

محصولات چرم طبيعي، يك عمر با شما مي مانند، اما مراقبت ويژه مي خواهند!

پس از اينكه با خودتان دو دوتا چهارتاي مالي كرديد، لازم است با خودتان كنار بياييد و ببينيد آيا مي توانيد به موقع و با جديت از كالاي چرمي خود به صورت مداوم مراقبت كنيد؟ چرا كه كالاي چرم طبيعي نياز به رسيدگي دوره اي دارد. خريدن يك كالاي چرمي درست مثل خريدن يك حيوان خانگي است. در واقع براي اين كه چرم شما ظاهر و كيفيت خود را حفظ كند، لازم است به طور مستمر به آن رسيدگي شود. اين رسيدگي، شامل تميز كردن به موقع، واكس زدن و نگه داري در مكاني مناسب است. اگر درباره‎ي نوع چرم و نوع واكس مناسب آن اطلاعات كافي نداريد با توليد كننده يا فروشنده‎ي چرم مشورت كنيد و يا به وبلاگ‎ها و وب سايت‎هايي كه در اين زمينه اطلاع رساني مي كنند مراجعه نمائيد. خلاصه اين كه مراقبت صحيح و به موقع موجب مي‎شود كالاي چرمي شما زيبايي و اصالت خود را حفظ كند و داراي عمري طولاني و مفيد باشد.

مهم است كالاي چرم را در چه شرايطي به كار مي بريد

بهتر است قبل از خريد يك كالاي چرم تصميم بگيريد كه كاربرد آن براي شما چيست و در چه مواقعي از آن استفاده خواهيد كرد؟ آيا بيش‎تر اوقات در منزل يا مكان‎هاي سرپوشيده قرار خواهد داشت يا ار آن در طبيعت و به هنگام كوهنوردي استفاده مي كنيد؟ آيا كالاي چرمي خود را در هنگام بارش برف و باران به همراه خواهيد داشت؟ آيا در معرض تابش مستقيم نور خورشيد قرار خواهد گرفت؟

تمامي اين‌ها پرسش‎هاي مهمي هستند. چرا كه شرايط و موقعيت‎هاي ياد شده تاثير مستقيمي بر پايداري و دوام و كيفيت چرم دارند، مراقبت هاي خاص خود را مي طلبند و رابطه‎ي مستقيمي با حس رضايتمندي شما از محصول دارند. براي مثال، كيف چرم گران قيمت دوخته شده از چرم شتر ، عليرغم مقاومت بالا و الياف متراكم‌ تري كه دارد، ممكن است در مقابل عوامل طبيعي آسيب ببيند و فريبندگي ظاهري خود را از دست بدهد. از طرف ديگر، با وجود آسيب پذيري چرم در مقابل جذب رطوبت، برخي از انواع چرم فول گرين را با مواد رنگي پرداخت مي‎كنند. اين چرم‎ها در برابر رطوبت و بارندگي مقاوم بوده و در شرايط آب و هوايي سخت و طوفاني هم كيفيت و شكل نخستين خود را حفظ خواهند كرد. پس كاربرد و محل استفاده و نوع نگه داري از المانهاي مهم در انتخاب كالاي چرم هستند.

لازم است بدانيد، هر چه مقاومت چرمي افزايش يابد و به شكل قوي‎تري پرداخت شود، همان قدر هم از زيبايي آن كاسته مي ‎گردد. البته، واضح است كه نوع چرم مصرفي خود را بايد با توجه به موارد استفاده از آن تعيين و انتخاب نمائيد. براي مثال، اگر در نظر داريد كه از كالاي چرمي خود براي كوهنوردي و گشت و گذار در طبيعت استفاده كنيد، فاكتور زيبايي در مرحله‎ي دوم اهميت قرار مي‎گيرد. در اين صورت استفاده از چرم نبوك اشتباه است و بهتر است چرمي را انتخاب كنيد كه كاملاً با مواد رنگي پرداخت شده يا با روغن هاي خاص پوشش داده شده است.

نكته آخر در اين قسمت اينكه پس از خريد هر نوع چرمي لازم است با استفاده از مواد محافظ مخصوص چرم، يا با استفاده از روشهاي خانگي، آنگونه كه در مقاله مراقبت خانگي و ساده از كالاي چرم طبيعي گفتيم، سطح آن را مقاوم‎تر كنيد و دائما از آن مراقبت كنيد.

اگر مي خواهيد در مورد نگهداري از انواع چرم اطلاعات بيشتري كسب كنيد، خواندن مقاله هاي چگونه از چرم‌هاي پرزدار مراقبت كنيم و به خواسته‌هاي كيف چرم خود اهميت دهيم را از دست ندهيد.

در اينجا، به شما خواندن مقاله استايل چرمي خود را بشناسيد را توصيه مي كنيم تا قدم آخر تصميم گيري را ساده تر برداريد.

با يك خريد هوشمندانه، خالق استايل خاص خود باشيد!

خريد چرم كار آساني نيست و در انتخاب آن نمي‎توان تنها به زيبايي ظاهري و مشخصات فيزيكي آن اكتفا كرد. همان طور كه مي‎دانيد، هرگز نبايد از روي ظاهر قضاوت كرد. لازم است پيش از خريد يك كالاي چرمي جزئيات ذكر شده در شناسنامه‎ي چرم را مطالعه كنيد. بهتر است كاملاً حساب شده رفتار كنيد و با در نظر گرفتن عوامل گوناگوني همچون قيمت، كيفيت، دوام، استايل خود و طرح و رنگ، در مورد خريد كالاي چرم طبيعي تصميم بگيريد. همانطور كه بارها گفته ايم در نگاه اول، يك چرم با كيفيت بسيار گران‎تر از چرم مصنوعي است. اما در دراز مدت، بسيار مقرون به صرفه‎تر است. بهتر است به جاي خريداري كردن تعداد زيادي اقلام ارزان قيمت، كالاي اصيل و با كيفيت بخريد. يك كالاي چرمي با كيفيت ارزش صرف اندكي هزينه‎ي بيش‎تر را دارد. كيف چرم، كفش، مبل، اكسسوري چرم يا يك كت چرمي طبيعي به مرور شخصي سازي شده و با زيبايي و كيفيت طبيعي و ذاتي خود، رضايت شما را جلب مي كند.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۲۸ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۰۳:۲۲

در اين مقاله سعي داريم در مورد روش هاي مراقبت از چرم نبوك و جير صحبت كنيم تا در پايان اين مطلب بتوانيد شيوه هاي مراقبت از چرم نبوك و جير را به خوبي فرا بگيريد.

در مقاله‎هاي «آشنايي با انواع چرم طبيعي و چرم مصنوعي و راههاي شناخت آن ها از يكديگر» و «آيا انواع چرم نبوك، اشبالت و جير يكسان‌اند؟» به صورت مختصر توضيح داديم كه پوست بدن حيوانات داراي لايه‎هاي مختلفي است و پس از به كار گيري روش‎هاي گوناگون دباغي به صورت چرم طبيعي، چرم فول گرين، چرم تاپ گرين يا جير و نبوك عرضه مي شود. اين چرم ها براي دوخت انواع پوشاك، كيف چرم طبيعي از قبيل كيف دستي، كيف پول، كيف اداري ، كيف دوشي و مدل هاي مختلف اكسسوري چرم به كار مي روند

چرم‎ها با توجه به نوع پرداخت نهايي هم طبقه بندي شده و هر يك متناسب با جنس و استايل محصول مورد نظر، استفاده مي شوند. چرم پرداخت نشده داراي ظاهري كاملاً طبيعي بوده و انعطاف پذير و نرم است. اين چرم در صورت لزوم، با مواد مخصوصي رنگ مي‎شود. اين رنگ‎ها در تار و پود چرم نفوذ مي كند اما شكل ظاهري چرم محفوظ مي‎ماند.

از طرف ديگر، چرم پرداخت شده داراي ظاهري منسجم‎تر بوده و ويژگي‎هاي طبيعي آن كم‎تر مشهود است. اين چرم، بادوام‎تر از چرم پرداخت نشده بوده و با مواد گوناگوني پوشيده مي‎شود. چرم پرداخت شده مي‎تواند با انوع پاك كننده تميز شده و واكس بخورد. اما، چرم پرداخت نشده به دليل تخلخل بالا و منافذ زيادي كه دارد از اين ويژگي مستثنا است. جير و نبوك، دو نمونه از معروف‎ترين انواع چرم پرداخت نشده اند كه نيازمند رسيدگي و مراقبت هاي ويژه اي هستند و دوام، ماندگاري و زيبايي دائمي آنها با نحوه انجام اين مراقبت ها رابطه مستقيم دارد.

توضيح مختصر دو مورد چرم نبوك و جير

براي توليد چرم نبوك، سطح چرم تاپ گرين در مراحل پيرايش، سنباده خورده و نرم و مخملين شده  و سپس، با لايه‎ي نازكي از رنگ آنيليني پوشيده مي شود. محصول توليد شده همان چرم نبوك است.

وجود لايه‎ي شفاف رنگ آنيليني در دوام اين چرم موثر بوده و لايه‎ي محافظي را ايجاد مي‎كند. به صورت كلي در مورد نگه داري از نبوك، نكته مهم اين است كه مراقب باشيد تا سطح مخملي و نرم آن صاف و خشك نشود.

لايه‎ي ايجاد شده بر روي نبوك آن چنان ظريف است كه به هيچ عنوان قابل تشخيص نبوده و تمام ويژگي‎هاي طبيعي آن محفوظ مي‎ماند. همان طور كه گفته شد، وظيفه‎ي لايه‎ي ايجاد شده اين است كه از نبوك مراقبت كند و شكلي يكنواخت‎تر و تميزتر را ايجاد نمايد. نبوك پيش از استفاده در توليد، شايد به نوعي تداعي كننده‎ سبكي سنتي و روستايي بوده و داراي زيبايي خاص و منحصر به فرد است.

جير و نبوك اما داراي تفاوت‎هاي اندكي هستند. براي توليد جير، لايه‎اي از چرم استفاده مي شود كه به بافت‎هاي گوشتي داخلي نزديك‎تر باشد. لايه‎ي به كار رفته در ساخت جير به خوبي تميز شده و سنباده مي‎خورد. حاصل اين روند، ماده‎اي است كه از نبوك هم لطيف‎تر بوده و داراي انعطاف پذيري فوق العاده و رنگ‎هايي با دوام است. ساختار جير به گونه‎اي است كه غالباً از آن در مكان‎هاي خشك و سرپوشيده استفاده مي‎كنند. از آن جا كه جير داراي بافت بسيار ظريفي است، نمي‎تواند به اندازه‎ي نبوك در مقابل سرما از شما محافظت نمايد. به علاوه، با توجه به ويژگي‎ها و منافذ بسيار زياد موجود در جير، اين ماده داراي خاصيت جذب بالايي بوده و بسيار لكه پذير است.

چند نكته عمومي در مراقبت از نبوك و جير

مي توان گفت كه جير و نبوك داراي تفاوت‎ هاي عمده‎ اي نيستند. در مورد نبوك به صورت كلي لازم است توجه داشته باشيد كه سطح مخملي آن فشرده، صاف و خشك نشود. اما سطح جير كمي نرم‎تر بوده و پرزهاي آن بلندتر هستند. اين پرزهاي بلند، ممكن است كه در جهات مختلف حالت گرفته و به همان شكل باقي بمانند. اين مشكل را مي‎توان با برس زدن در جهت درست به كمك يك برس نرم برطرف نمود. دقت داشته باشيد اگر پرزهاي جير در جهت نادرستي برس بخورند، ظاهر و حالتي زبر و ناخوشايند خواهد يافت. به همين دليل هم بهتر است به جهت صحيح قرار گيري پرزها دقت نموده و در همان راستا برس بزنيد. در اين صورت، بافت نرم و لطيف جير به همان حالت نخستين خود باز مي‎گردد.

چند دقيقه تا يادگيري روش هاي مراقبت از چرم نبوك و جير

براي تميز كردن جير و نبوك، ابتدا لازم است كه سطح آن را با كمك قطعه‎اي پارچه‎ي تميز، پاك كنيد. پيشنهاد مي‎كنيم كه پارچه‎ي خود را اندكي مرطوب كنيد تا گرد و خاك و آلودگي‎ها به خوبي از سطح آن زدوده شوند. اگر سطح جير و يا نبوك شما لكه اي با ذات خيس داشته باشد، بهتر است مقداري جوش شيرين يا آرد ذرت را روي محل لك پاشيده و چند ساعت منتظر بمانيد. اگر پس از گذشت چند ساعت، ماده‎ي پودري پاشيده شده بر سطح جير يا نبوك، تغيير رنگ داده و زرد شد، معلوم مي‎شود كه مقداري از آلودگي را به خود جذب كرده است. حال، زمان آن است كه با كمك يك برس نرم، بقاياي جوش شيرين و آرد ذرت را تميز كنيد. اين روند را تا جايي ادامه دهيد كه لكه‎ي ايجاد شده كاملاً ناپديد گردد. در صورت حاصل نشدن نتيجه‎ي مطلوب، بهتر است از مواد پاك كننده‎ي مخصوص جير و نبوك موجود در بازار استفاده نموده يا در صورت لزوم به فردي متخصص مراجعه كنيد.

چند دقيقه تا يادگيري روش هاي مراقبت از چرم نبوك و جير

ايجاد پوشش محافظ يعني نگهداري اساسي:

جير و نبوك در مقايسه با ديگر انواع چرم از محافظت كم‎تري برخوردار هستند. به همين دليل، بهتر است كه براي مراقبت از آن‎ها از مواد محافظت كننده بهره بگيريم. همان طور كه پيش‎تر ذكر شد، براي انجام اين كار مي‎توانيد مواد پاك كننده‎ي تخصصي جير و نبوك را تهيه نموده و از آن‎ها استفاده كنيد. اين مواد در برخي موارد، از ساختار روغني بسيار غني تشكيل شده‎اند و مي‎توانند با حفظ بافت نرم و لطيف جير و نبوك به داخل منافذ آن نفوذ كرده و لايه‎ي محافظي را ايجاد نمايند. مواد مذكور، اغلب به صورت اسپري در دسترس هستند. بعضي از اسپري‎هاي مخصوص جير و نبوك داراي مواد و تركيبات سيليكوني بوده و جير يا نبوك را ضد آب مي‎كنند. براي حصول نتيجه‎ي بهتر، لازم است ابتدا اين مواد را بر روي سطوح داخلي جير يا نبوك امتحان كرده و سپس بر سطح آن استفاده نمائيد. اسپري‎هاي حاوي مواد سيليكوني غالباً تنها مختص جير و نبوك بوده و بر روي ديگر انواع چرم تاثير معكوس خواهند داشت. بنابراين، بهتر است در اين مورد از توصيه‎هاي كارشناسي توليد كننده محصول و يا دفترچه و تگ محصول استفاده كنيد.

علاوه بر اين‎ها، لازم است جير يا نبوك را در معرض تابش مستقيم نور خورشيد قرار ندهيد و در زماني كه از آنها استفاده نمي كنيد، در مكاني خشك و خنك نگه داري كنيد. از آن جا كه الياف تشكيل دهنده‎ي جير و نبوك داراي استحكام و در هم تنيدگي كم‎تري هستند، لايه‎ي رنگي به طور كامل به الياف نمي‎چسبد. بنابراين، در مقايسه با باقي انواع چرم، رنگ آن‎ها ساده‎تر سائيده مي‎گردد. در صورت بروز چنين اتفاقي، كافي است آن را به دست يك صنعت‎گر متخصص بسپاريد تا دوباره لايه‎ي رنگي را ترميم نمايد. لازم است بدانيد كه جير و نبوك در هنگام مصرف و يا در صورت عدم استفاده، ذرات غبار و آلودگي هوا را به خود جذب مي‎كنند. بنابراين، بهتر است آن‎ها را داخل پوششي پارچه ‎اي قرار داده و نگه داري نمائيد تا از اين آلودگي‎ها در امان بمانند.

و كلام آخر

از آن جا كه جير و نبوك نيازي به واكس خوردن ندارند، در مقايسه با ساير چرم ها رسيدگي به آن‎ها ساده‎تر است. در صورتي كه از جير و نبوك به خوبي استفاده كنيد و مراقبت‎هاي لازم را انجام دهيد، مي‎توانيد از زيبايي هميشگي و شيك بودن بي‎نظير آن بهره‎ مند گرديد

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۲۷ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۳۷:۵۱

از ميان مدل هاي مختلف انواع كيف چرم مثل كيف دوشي، كيف پول و يا كيف اداري (كه البته هر كدام براي كاربرد خاصي مناسب هستند) كيف هاي پول و مداركي كه در هنگام سفر از آن استفاده مي كنيد، براي نگه داري تخصصي از مدارك مورد نياز سفر طراحي شده اند. به همين خاطر اصطلاحا با آنها كيف پول مسافرتي يا كيف پول پاسپورتي مي گويند.

قبلا در مقاله «خريد كيف پول مناسب ، همراه كاربردي و هميشگي!» در مورد كيف پول   مدارك مطالبي را بيان كرده ايم. اما در مورد كيف پول هاي مسافرتي بايد بگوييم كه ويژگي منحصر به فردشان اين است كه علاوه بر كاربردهاي روزانه اي كه از يك كيف پول ومدارك انتظار داريد، جايي براي نگه داري مدارك مورد نياز در سفر دارند و خيال شما را از بابت نگهداري يك جا و مناسب از آنها راحت مي كنند. اين كيف پول ظرفيت كافي براي قرار دادن يك يا چند پاسپورت، شناسنامه، مدارك ماشين يا دفترچه بيمه را دارد و كمي از يك كيف پول معمولي بزرگتر است. همچنين داشتن كيف پول مسافرتي باعث مي شود تا به راحتي در زمان سوار شدن به وسائل نقليه، در هنگام رسيدن به مقصد، و يا وقتي به هتل مي رسيد، به مدارك مهم خود دسترسي داشته باشد. براي اينكه بتوانيد به راحتي محتويات كيف پول پاسپورتي  را ساماندهي كنيد، اين كيف ها در اغلب موارد از جيب ها و قسمت هاي جداكننده ي مختلفي برخوردار است. پس از اتمام سفر نيز، كيف پول مسافرتي مي تواند محل خوبي براي نگهداري مدارك شناسايي غير ضروري باشد و ساير مدارك مثل كارت ملي، كارت هاي بانكي و پول نقد موجود در آن به كيف پول معمولي و روزانه منتقل مي شود. نكته بسيار مهم اين است كه يك كيف پول مسافرتي بايد قابليت بسته شدن با قفل رمزدار براي افزايش امنيت را داشته باشد. بعضي وقتها و براي كاربرد هاي خاص گاهي اين مساله آنقدر مهم است كه از سامانه هاي قفل و بازشناسي خاصي در اين كيف ها استفاده مي شود. مثلا با استفاده از امواج راديويي از كلاهبرداري هاي الكترونيكي و دزديده شدن اطلاعات شخصي كارت هاي الكترونيكي داري تراشه هاي اطلاعاتي، جلوگيري مي شود.

همانند ساير كالاهاي چرمي، كيف پول هاي مسافرتي نيز از انواع مختلف چرم دوخته مي شوند. اما به دليل اهميت و ارزش چيزاهايي كه نگه مي دارند و نوع كاربرد آنها در سفر،‌ هوشمندانه تر اين است كيف پولي انتخاب كنيد كه از متريال هاي بادوام و باكيفيت مثل انواع چرم طبيعي دوخته شده باشد.

[caption id="attachment_3500" align="alignnone" width="800"]كيف پول و مدارك، همراه مطمئن در سفرها كيف پول و مدارك، همراه مطمئن در سفرها[/caption]

نگاه كاربردي به كيف مدارك مسافرتي

كيف پول پاسپورتي مي تواند شامل تمام محتوياتي باشد كه در طول سفر لازم هستند. همچنين بايد به گونه اي طراحي شده باشد تا مدارك مهم را به صورت امن در آن قرار دهيد و بتوانيد به راحتي به آنها دسترسي داشته باشيد. اينكه بدانيد تمام آنچه كه به آن نياز داريد، در امنيت كامل در يك جا جمع شده است، مي تواند خيال شما را راحت كند و ديگر نيازي براي گشتن در جيب ها و كيف خود براي پيدا كردن مدارك گم شده نداريد.

كيف پول مسافرتي همانند بقيه كيف هاي پول بايد فضاي كافي و مجزا براي جا دادن كارت اعتباري، پول، گواهي نامه رانندگي و جزئياتي در مورد اطلاعات تماس شخصي در موارد اورژانسي را داشته باشد. اگرچه در دنياي امروزي بيشتر مدارك مسافرتي در گوشي هاي موبايل ذخيره مي شوند اما بهتر است محتاط باشيد و كمي وجه نقد و مدارك هويتي كاغذي را همراه داشته باشيد. نكته بعداين است كه علي رغم اينكه امروزه تقريبا همه وجوه زندگي روزمره ما الكترونيك شده است، اما همچنان مواردي وجود دارند كه شما در آن به كاغذ و خودكار نياز پيدا ميكنيد كه خوب است همراه داشته باشيد. و در نهايت گاهي مي توانيد گوشي تلفن همراه خود را در كنار ساير مدارك نگه داريد تا جابجايي آن براي شما راحت تر باشد.

 

تنوع كيف پول هاي مسافرتي در بازار بسيار زياد است. از مدل هاي چرم مصنوعي ارزان قيمت گرفته تا محصولات برندهايي كه از جنس چرم طبيعي هستند. بنابر اين شما در گستره يك شهر مي توانيد انواع كيف پول هاي مسافرتي را در مغازه ها يا فروشگاه هاي محصولات چرمي پيدا كنيد. اما اگر مي خواهيد به راحتي و بدون صرف وقت و هزينه زياد رفت و آمد، به مجموعه كاملي از انواع كيف هاي چرم دسترسي داشته باشيد، بدون شك بهترين گزينه خريد از فروشگاه هاي اينترنتي معتبر است.

[caption id="attachment_3499" align="alignnone" width="800"]كيف پول و مدارك، همراه مطمئن در سفرها كيف پول و مدارك، همراه مطمئن در سفرها[/caption]

موضوع:
برچسب‌ها: ،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ]