خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی
تور دبی
ویزای تایوان
باربری تهران
در برقی اتوماتیک و کرکره
خرید اتو تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
كيف چرم
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۰۲:۱۵:۵۲


چرم، جنسي كيف اداري است كه در دباغي پوست خام جانوران، به‌ويژه گاو به‌دست مي‌آيد . پروسه دباغي، پوست فسادپذير را به يك مادهٔ ارگانيك پايدار، دايمي و انعطاف‌پذير براي كاربردهاي مختلف تبديل مي نمايد . چرم در تلفيق با چوب، پايهٔ فناوري باستانيان را شكل مي‌داده هست . صنعت چرم و صنعت خز با نيز متفاوت‌اند . اين تفاوت از اهميت مواد نپخته موضوع استفاده در هر كدام پيداست . مواد ناپخته مسئله استعمال در صنعت چرم، توليدها فرعي صنعت گوشت هستند؛ در حالي‌كه گوشت ارزش بيش‌تري از پوست دارد . مواد خامي كه در صنعت خز به‌كار گرفته مي‌شوند، بها بيش‌تري از گوشت دارند و به همين ياد گوشت به تيتر يك محصول جانبي تلقي مي گردد . تاكسيدرمي اجازهٔ به كارگيري از پوست حيوانات را به انسان مي‌دهد، البته مهم‌تر از پوست‌شان، راز و گوشه اي از پشت آن‌هاست . پوست‌ها و پوست‌هاي نپخته در ايجاد چسب و ژلاتين نيز كاربرد دارا هستند . يكسري شيوه وجود دارد كه در نتيجهٔ آن‌ها، پوست جانور به يك مادهٔ انعطاف‌پذير و سفت به اسم چرم تبديل مي گردد . 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۵۸:۰۶

چرم حيواني كيف اداري شايسته ترين پوست چرم خام حيواني اين ايام بصورت كلي پخش و توزيع مي گردند كه از الياف فراوان مقاومي تشكيل گرديده و بصورت بخش اعظم قابل پيشنهاد اند . گونه هاي مختلفي پوست از دام هاي پرورشي، حيوان ها و طيور متفاوت بدست مي آيد كه براي توليد چرم هايي عالي و بينظير كاربرد دارند و در بازار پايين تيتر چرم هاي حيواني بفروش مي رسند همينطور بصورت خام توسط كارخانجات توليدي صنعت هاي چرم خريداري مي شوند . گفتني ست پوست هاي چرم حيواني هم هم اكنون بصورت كلي با بهترين طرح و كيفيت قابل خريد بوده و به وسيله مركز ها پخش بفروش مي رسند . عرضه انواع پوست چرم ناپخته مرغوب 
انواع مختلفي پوست چرم بصورت ناپخته بفروش مي رسند كه از مرغوب ترين محصول برخوردارند و بصورت بيشتر در مقدار هاي بزرگ عرضه مي شوند . پوست چرم نوعي پوست ناپخته هست كه از بدن گرم دام و طيور قطع گرديده و براي توليد چرم به دباغخانه ها ارسال مي گردد . اين پوست امروزه نيز بصورت خام و نيز بصورت دباغي گرديده قابل خريداري ست و در مقدار هاي استاندارد بفروش مي رسد . انواع مختلفي ازين پوست ها با مرغوب ترين كيفيت وجود دارا‌هستند كه از گاو يا اين كه دام و طيور پرورشي ديگر بعمل آمده اند و به وسيله معتبر ترين شركت ها عرضه مي شوند . 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۳۲:۳۹

كيف پول
رشد شترمرغ تاريخچه پرفراز و نشيبي داشته مي‌باشد . شترمرغ براي او‌لين توشه سال ۱۸۵۰ در آفريقاي جنوبي !؟ . مقطع پنجاه سال رشد و توسعه و گسترش آن مضاعف نمايد بود و صرفا با انگيزه تامين گوشت مسئله اعتنا بود . در سال ۱۹۴۵ و آن‌گاه از نبرد جهاني دوم كلين كارو(kelin karoo ) در آفريقاي جنوبي شركت بزرگي را تاسيس كرد تا صنعت پرورش شترمرغ و متعاقب آن چرمسازي در اين حرفه را دنبال كند . به تدريج تقاضاي محلي و ناحيه اي براي گوشت اين حيوان مضاعف شد و ضرورتا نياز به كشتارگاه موجب ايجاد اولين كشتارگاه منحصر به فرد شترمرغ در سال ۱۹۶۳-۶۴ شويد . خريد و فروش پوست شترمرغ از اولِ دهه ۷۰ ميلادي كيف اداري وقتي آغاز شد كه به همين منظور يك كارخانه چرمسازي بوسيله كلين كارو در حوالي كشتارگاه مذكور تاسيس شد كارو براي اين كار اطلاعات ضروري و يادگرفتن هاي كافي را در اروپا بدست آورد . .قبل از آن داده ها در موضوع چرم شترمرغ مضاعف اندك بود . آن بازه عمدتا پوست را به چرمسازي هاي انگلستان ميفرستادند . 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۱۲:۱۰:۵۶

 پوست چرم مار كيف پول يك عدد از كمياب ترين و در عين درحال حاضر انواع پوست هاي خاص به شمار مي رود كه امروزه رده خوبي را توانسته اند در ميان عشق و علاقه مندان به چرم براي خود پيدا نمايند . شايد جالب باشد كه بدانيد علاوه بر استعمال هاي تزييني از پوست مار، براي ايجاد كيف و كفش هاي چرمي و نيز اكسسوري هاي لوكس هم از اين مدل پوست چرمي سود مي گيرند . البته يك سوال! از كجا بدانيم كه يك پوست مار ارگانيك ست يا مصنوعي؟ براي جواب به اين سوال، متخصصين چرم راهكارهاي خير و خوبي را ارائه مي دهند؛ تا شما بتوانيد به راحتي اين قضيه را تشخيص دهيد؛ پوست چرم ارگانيك مار داراي فلس هايي ست كه به راحتي قابل لمس مي باشند . همچنين، شكل ظاهري آن ها دارنده حاشيه هاي مستطيلي و به طور كامل منظم نيستند؛ پس درصورتي كه صورت پوستي مستطيل بود حتما تصنعي و مصنوعي ست . در هم اكنون حاضر امكان خريد گونه هاي پوست چرم مار ارگانيك و مرغوب با ارزش هاي فراوان مناسب فراهم گرديده

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۳۱:۵۰

كوتاه درباره چرم شتر و تاريخچه توليد چرم در ايران

 

در چند خطي كه در ادامه مي خوانيد، چند جمله درباره چرم شتر و به صورت مختصر در مورد تاريخچه توليد چرم در ايران نوشته ايم.

 

توليد چرم شتر در ايران

هر چند كه در ايران دسترسي به شتر به اندازه‌ي هند و امارات متحده‌ي عربي آسان نيست، اما در ايران هم چرم شتر در زمره‌ي بهترين چرم‌هاست و محصولات دوخته شده از آن كيفيتي بالايي دارند. همچنين اين چرم به صورت خام به ديگر نقاط جهان صادر مي‌شود. مجموعه كارخانه چرم آفتاب و شركت چرم مَنظِ در مشهد توليدكننده اين چرم در ايران، تجربه ارزنده اي در توليد چرم شتر دارد و محصولاتي با رنگ‌هاي جذاب و طراحي به روز عرضه مي كند.

اگر نمي دانيد چرم شتر چيست و چرم شتر چه ويژگي هايي دارد ، چرمي است از نوع چرم هاي سنگين كه اليافي تا ۱۰ برابر متراكم تر از الياف ساير چرم ها دارد و به همين خاطر از باكيفيت‌ترين و ماندگارترين چرم‌هاي حيواني ست. طرح و رنگ خاص و متمايز اين چرم به صورت روزافزون مورد استقبال طراحان كفش و كيف چرم و مشتريان قرار مي گيرد و به زودي جايگاه ويژه اي در محصولات چرم طبيعي خواهد داشت. اما صنعت چرم چطور به اين جايگاه دست يافت.

[caption id="attachment_3298" align="alignnone" width="800"] كوتاه درباره چرم شتر و تاريخچه توليد چرم در ايران[/caption]

تاريخچه توليد چرم در ايران

از رشيدالدين فضل‌الله همداني در دوره‌هاي پس از هجوم مغولان، يادداشت‌هايي به جا مانده است كه نشان مي‌دهد توليد چرم و پوست در ايران رايج و بسيار زبانزد بوده است، همچنين اين يادداشت‌ها نشان مي‌دهد كه شهرهايي مانند تبريز و مشهد در پيشبرد اين توليدات تاثيرگذار بوده‌اند. در سده هاي اخير، چرم همدان نيز، نقش مهمي در صنعت چرم ايران ايفا مي‌كرده است، و به همين جهت روزگاري همدان به مركز دباغي چرم تبديل شده بود. در برخي از سفرنامه ها ، از همدان با عنوان شهر دباغخانه ها ياد مي شود. امير كبير صدر اعظم ناصرالدين شاه قاجار در سال ۱۲۶۷ در كنار ديگر آثار و صنايعي كه به نمايشگاهي در لندن مي‌فرستد چرم ايران را هم جاي مي‌دهد. در دوره‌ي قاجار همچنين انواع كيف چرم از جمله كالاهاي صادراتي به كشورهاي بزرگ و مهمي همچون هند، روسيه و امپراتوري عثماني بوده است. در اين دوران و دوره‌هاي پس از آن در كنار شهر همدان، تبريز و مشهد هم نقش به سزايي در رشد و رونق اين صنعت پر سود داشته‌اند. به طوري كه اولين كارخانه‌ي توليد چرم در ايران كه در سال ۱۳۰۸ در تبريز افتتاح شد. پس از آن شهرهاي مشهد، اصفهان و تهران هم كارخانه‌هايي را بنا نهادند.

[caption id="attachment_3299" align="alignnone" width="800"]درباره چرم شتر و تاريخچه توليد چرم در ايران درباره چرم شتر و تاريخچه توليد چرم در ايران[/caption]

همانطور كه پيشتر اشاره شد، چرم سازي به دو صورت سنتي و مدرن صورت مي‌گيرد. اولين كارخانه‌ي پيشرفته و مدرن در توليد چرم در همدان و توسط اردشير يگانگي در سال ۱۳۱۱ افتتاح شد و چرم سازي در قالب يك صنعت همزمان با افتتاح اين كارخانه در همدان شكل گرفت. با افتتاح اين كارخانه، صنعت چرم به گسترش چشگيري دست يافت به طوري كه ۱۱ سال بعد يعني در سال ۱۳۲۲ ايران صاحب ۲۲ كارخانه‌ي توليد چرم بود.

 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۲۹:۱۴


خريد زيباترين كيف پول پوست هاي مويي چرم گاوي تزئيني در طرحهاي متنوع امكانپذير شد . پوست هاي مويي چرم گاو از شايسته ترين و زيباترين توليد ها چرمي ميباشند كه به تيتر قاليچه، تزئيني و … به كارگيري مي شوند . اين گونه پوست چرم گرانبها و منحصر به فرد مي باشد . طبيعي بودن اين پوستها موجب زيبايي و جذابيت بيشترشان گرديده و طرف داران ويژه اي را به خود جلب نموده ميباشد .نكته ديگر اينكه، اين پوست مويي چرم گاوي متنوع بوده و طرحهاي جذابي دارند؛ كه شما بر مبنا ذوق و سليقه خود حق تعيين هر كدام از آن ها را داريد . خريد اين مال با قيمت مطلوب و حالت خير در سراسر شهرهاي كشور ايران ميسر شده و شما هر كجا كه باشيد مي توانيد به راحتي آن را تنظيم فرماييد . 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۰۱:۵۹:۲۵

وچگونه كيف پول تهيه ميشود چرم، جنسي است كه در دباغي پوست ناپخته جانوران، به‌ويژه گاو به‌دست ميايد . مراحل دباغي، پوست فسادپذير را به يك مادهٔ ارگانيك پايدار، دايمي و انعطاف‌پذير براي كاربردهاي گوناگون تبديل ميكند . چرم در تلفيق با چوب، پايهٔ فناوري باستانيان را شكل مي‌داده مي‌باشد . صنعت چرم و صنعت خز با هم متفاوت‌اند . اين تفاوت از اهميت مواد خام مسئله استفاده در هر كدام پيداست . مواد خام قضيه به كار گيري در صنعت چرم، محصولات فرعي صنعت گوشت هستند؛ در حالي‌كه گوشت ارزش بيش‌تري از پوست دارااست . مواد خامي كه در صنعت خز به‌كار گرفته مي‌شوند، ارزش بيش‌تري از گوشت دارا هستند و به همين خاطر گوشت به عنوان يك فرآورده جانبي تلقي مي‌شود . تاكسيدرمي اجازهٔ به كار گيري از پوست حيوان ها را به آدم مي‌دهد، البته مهم‌تر از پوست‌شان، رمز و گوشه اي از پشت آن‌هاست . پوست‌ها و پوست‌هاي ناپخته در توليد چسب و ژلاتين هم كاربرد دارا‌هستند . يك سري رويه وجود دارد كه در نتيجهٔ آن‌ها، پوست جانور به يك مادهٔ انعطاف‌پذير و محكم به نام چرم تبديل مي شود . 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۰۳:۱۸:۲۰

چرم‌سازي كيف پول سنتي چرم‌سازي عبارتست از تهيه و تنظيم چرم از پوست حيوانات و جانوران بوسيلهٔ پاره‌اي مواد كيف اداري شيميايي و اعمال فيزيكي و شيميايي، كه پوست از وضعيت ابتدايي بيرون شده و به رخ اثبات و فاسد‌نشدني در بيايد . به عبارت ديگر چرم‌سازي تغيير و تحول صورت دادن به پوست به امداد مواد دباغي و عمليات فيزيكي و شيميايي و تهيهٔ چرم مي باشد . 
مراحل توليد چرم به راه و روش سنتي تهيهٔ پوست:در رويه سنتي توليد چرم، بيشتر از پوست گاو براي تبديل به چرم به كار گيري مي كنند زيرا اين جور پوست نرم‌تر از پوست گاوميش و ضخيم‌تر از پوست گوسفند هست و در مرحلهٔ لش‌زني و بقيه مراحل براي تبديل به چرم، قابليت و امكان صدمه ديدن پوست كمتر هست . از سوي ديگر محصولاتي كه با اين نوع چرم ساخته مي شود، مرغوب‌تر مي‌باشد . شستشو:پوست ها را براي تبديل به چرم مي بايست به موقعيت طبيعي خود بازگرداند، به همين خواسته آن‌ها را ۳ الي ۶ روز در آب نگه مي دارا‌هستند تا نمك از پوست بيرون شود، و موقعيت خشكي آن از بين برود . موگيري:در اين مرحله پوست‌ها را كه به شرايط ارگانيك درآمده‌اند ۳ الي ۱۰ روز در محلول آرد جو يا آهك نگه‌داري مي‌كنند، اين فعاليت سبب تخمير پوست مي گردد به طوري كه گيسو از آن به راحتي كنده مي‌شود . از اين سطح به پوست‌ها توله آهكي هم گفته مي گردد . لش‌زني:براي اين فعاليت پوست را به دو ميخ آويزان كرده با داس يا اين كه اَرسَن (چاقوي دو نوع با تيغهٔ بلند) چربي ها و ضايعات را از آن قطع مي‌كنند . خوابانيدن در فضله:پوست‌ها را براي يك سري روز در محلولي از آب و فضلهٔ مرغ و كبوتر مي‌خوابانند . اين كار سبب ساز از بين رفتن پروتئين‌هاي مازاد پوست كه باعث فساد چرم ميشوند و نرمي و لطافت و انعطاف پوست در برابر سوزوسرما و گرما مي شود . براي نرمي پوست از زاج هم به كارگيري ميشود . نمك‌زني:در اين سطح براي ثابت نگه داشتن شرايط پوست و فاسد نشدن به آن نمك مي زنند تا اين تراز به اصطلاح امروزي پوست سالمبور گفته مي‌گردد . دباغي يا اين كه مازوكاري:براي دباغي پوست‌ها را درون گودال‌هايي به عمق ۲ متر گذارده، به روي آنها محلولي از آب و مازو مي‌ريزند و لگدمال مينمايند . پوست‌ها براي دو دورهٔ ۱۰ روزه، در اين محلول خوابانده گرديده و هر روز لگدمال ميشوند تا مازو به نيكي وارد پوست شود . بعد آن‌ها را در آفتاب خشك مي نمايند . از اين تراز به پوست‌ها يا اين كه توله‌هاي آهكي چرم گفته مي شود . نمك‌زني:چرم‌ها را براي مدت ۴۸ ساعت در محلولي از آب و نمك قرار ميدهند تا نمك به آهستگي جذب آنها شود و بازدارنده از خرابي و نيستي چرم گردد . بعد چرم‌ها رادر آفتاب كم آب مي نمايند . سنگ زني:پوست‌هاي نصفه كم آب رابر روي تخته‌اي بعضاً به صورت هلال كه به خرك مشهور است، مي‌خوابانند . طرف لش چرم را با سنگ‌پا و طرف رخ چرم را با سنگ صاف معمولي مي‌مالند تا بلورهاي نمك از چرم بيرون شود و موجب خشكي و تركيدگي پوست نگردد بعد از آن آن ها را زير آفتاب پهن مينمايند تا كاملاً خشك شود . پيه‌زني يا پيه‌كاري: در اين سطح براي نرمي چرم از پيه آب‌شده، استعمال مي شود . شستشو:اين عمل يك ساعت تا يك سري روز پس از پيه‌كاري انجام مي شود . رنگ‌زني:پس از شستن نوبت به رنگ زدن چرم مي رسد . به اين منظور صاحبان چرم آنها را به رنگرزهايي كه از قديم به اين فعاليت اشتغال داشته‌اند، ميدهند . با آنكه رنگ‌هاي مختلفي وارد بازار شده‌است، رنگرزها همانند قبل مايلند از رنگ نارنجي رنگ استعمال كنند تا اصالت آن را مراقبت نمايند . در قبلي براي رنگ چرم‌ها از گلرنگ، گل و گِل‌وَرَز استفاده مي‌شد . گِل‌وَرَز گياه كوچك و سفيد رنگ مي‌باشد كه از كوهستان جمع‌آوري مي شود و براي استفاده، خشك‌شدهٔ آن را ساييده با آب مخلوط مي نمايند تا رنگ نارنجي به دست آيد . پس از رنگ زدن، چرم‌ها را به ميله‌هاي چوب آويزان مي نمايند تا كاملاً كم آب شود . سنگ‌زني:براي درخشان شدن چرم روي آن را با سنگ يَشم كه سنگي سبزرنگ و صاف است، مي‌سايند . در گذشته تمام روند توليد چرم به شيوه سنتي حدوداً ۳ ماه به ارتفاع مي‌انجاميد . 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۲۳:۴۳

ايجاد انرژي برق كيف پول ،‌ روغن و رنگ از انواع پسماندهاي چرم‌سازي در مواجه با اين انتقاد كه دباغي صنعت آلاينده‌اي مي باشد برخي از رمز بي‌اعتنايي شانه بالا مي‌اندازند و ميگويند كاري نمي‌توان كرد . ولي برخي نيز براي آن كه سبزتر شوند وقت و سرمايه مي گذارند و براي يافتن روش‌هاي جديد به سراغ گروه‌هاي مشاوره‌اي مي‌روند . تيم چرم اسكاتلند (SLG) در تاريخ 15 ژوئيه به طور رسمي نيروگاه حرارتي جديدش را در كارخانه‌اش واقع در بريج‌آوواير در غرب اسكاتلند افتتاح كرد . شاهزاده «آن» يك عدد از اعضاي خاندان پادشاهي انگلستان در مراسم افتتاح اين نيروگاه حضور داشت و از كيف اداري تأسيسات دباغي وت‌بلوي اين مكان نيز بازديد كرد . اين نيروگاه حرارتي با صرف 6 ميليون پوند احداث شده مي‌باشد كه تمام اين هزينه را نيز SLG پرداخت كرده مي باشد . احداث اين نيروگاه قدم مهمي در حركت SLG به سوي خودكفايي در عرصه‌ي انرژي تا سال 2015 هست و SLG قصد دارااست تا در تمام تأسيسات خود با آلايندگي كربني كمتر، چرم توليد نمايد . 
پسماندهاي جامد تأسيسات SLG در اسكاتلند را به اين نيروگاه حرارتي حمل مي‌نمايند تا ازآن‌ها انرژي گرمايي يا روغن تهيه و تنظيم كنند . از اين انرژي گرمايي براي گرم كردن آب براي عمليات دباغي در بريج آوواير و تأمين برق خشك‌كننده‌ها به كارگيري مي گردد . روغن به دست آمده از چربي پوست نيز در در بين توليدكنندگان نرم‌كننده‌هاي صنعتي و زيست ديزل خواستار زيادي داراست و SLG در هم اكنون حاضر قسمت اعظم اين روغن‌ها را مي‌فروشد البته قادر است از آن ها استعمال هم بكند . حتي خاكستر ايجاد شده در اين مراحل هم خواستار دارد: شركت‌هايي در صنعت توليد و ساز از آن براي رنگ‌آميزي خشت به رنگ قرمز‌رنگ به كار گيري مي كنند . جاناتان مويرهد مديريت SLG مي‌گويد: «خيلي خوشحاليم كه نيروگاه حرارتي به رويه به‌زمين‌خورد . مشتريان ما و به خصوص مشتريان ما در صنعت خودروسازي خيلي به اين كار و كاهش آلايندگي كربني چرم‌ دقت دارا‌هستند و در فيض مشتريان تازه‌اي پيدا كرده‌ايم . اين در صنعت چرم نقطه‌ي عطفي به حساب مي‌آيد» . 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۲۰:۴۲

كيف پول

پوست از لحاظ شيميايي، پليمري است از اسيدهاي آمينه كه آن ها را اصطلاحاً پروتئين مي‌نامند . اسيدهاي آمينه از طريق پيوندهاي پپتيدي براحتي ميتوانند ذيل تأثير ميكرو ارگانيسم و عوامل بيروني ديگر قرار گيرند . كيف اداري
دباغي پوست و اشكال آن پوست از لحاظ شيميايي، پليمري مي باشد از اسيدهاي آمينه كه آنها را اصطلاحاً پروتئين مي‌نامند . اسيدهاي آمينه از طرز پيوندهاي پپتيدي براحتي مي‌توانند زير تأثير ميكرو ارگانيسم و عامل ها بيروني ديگر قرار گيرند . در اين چهره زنجير پروتئين گسسته شده و پوست كيفيت طبيعي خود را از دست خواهد داد . از اينرو براي خودداري از هجوم و نفوذ ميكرو ارگانيسمها و دست اندركاران مفيد بيروني در پوست مي بايست تغييراتي كه تغيير و تحول با اهميت در ماهيت پوست وارد نكند بر روي آن به وجود آورد اين عمليات را دباغي پوست گويند . 

اشكال دباغي دباغي با مواد گياهي از قسمت‌هاي گوناگون گياه يعني پوست، تنه، برگ، شاخه، ميوه و ريشه گياهان مي‌توان مواد دباغي تهيه كرد . از آن جمله مي‌توان پوست درخت صنوبر، كاج، بلوط، فندق، كائوچو، سماق و … را نام برد . 
براي تهيه و تنظيم عصاره يا جوهر دباغي، مواد ذكر شده را با روشهاي ويژه‌ در آب مي‌خيسانند . در اين فعاليت مواد جامد و مواد محلول براي دباغي بدست مي آيد . به مواد جامد مقداري بي‌سولفيت سديم طولاني تر مينمايند تا اين مواد را حل كند . 
دباغي با مواد شيميايي دباغي با كروم : بر عكس مواد دباغي گياهي كه منشا گياهي دارند، دباغي با نمكهاي كروم منشا معدني داشته و براي پوست‌ها سبك سعي دارااست . براي تهيه مواد دباغي با كروم از سنگ معدن كروميت (متشكل از %68 اكسيد كروم (III) و %32 اكسيد آهن (II)) استعمال ميگردد . دوام پوست دباغي شده با نمك كروم حدود سه برابر تداوم پوست دباغي شده با مواد گياهي است . 

دباغي با زاج سفيد : اين گونه دباغي از روشهاي فراوان سابق مي‌باشد . برتري دباغي خز با زاج سپيد در اين ميباشد كه به علت بيرنگ بودن آن، اثري بر روي موي خز باقي نمي‌ماند . در صورتي كه در دباغي به‌وسيله مواد گياهي و كروم، موهاي پوست بيرنگ مي‌گردد . 
دباغي با نمكهاي آهن : در اين راه از نمكهاي متعدد آهن به كارگيري مي گردد كه از آن جمله مي‌توان سولفات آهن «III)، كلريد و سولفات آهن «III) فتالاتهاي آهن «III) و … را اسم موفقيت . 

دباغي با سولفات زيركُنيم : پوستهاي اسيدي گرديده را با محلول سولفات زيركنيم نيم دباغي مي‌نمايند . براي دباغي با اين روش، وقتي نمك دباغي به پوست نيم دباغي گرديده بيشتر ميگردد كه پوست يار با روستا درصد وزن خود با اكسيد زيركنيم همپا باشد . پس از عمليات دباغي، پوست را با بي‌كربنات سديم، قليايي مي‌كنند . 

دباغي با مواد روغني : روغن ماهي و بعضي از روغنهاي گياهي نظير روغن دانه آفتابگردان خاصيت دباغي داشته و براي دباغي پوست شوكا و بز كوهي كه معمولاً در تنظيم جامه و دستكش كاربرد دارا هستند مصرف ميگردند . 

دباغي با مواد سنتزي (سينتان) : اين مواد دباغي كه امروزه جايگزين مواد دباغي طبيعي شده‌اند، خويش به چهار جور تقسيم مي‌شوند: 
سينتان آليفاتيك : كه از سولفو كلريد پارافينها و دي‌ايز و سياناتها تهيه مي گردد . 
سينتان متروسيكليكي : كه از ملامين ساخته مي‌شود . 
سينتان آروماتيك : كه از سينتان با گروه فنلي و بردن مجموعه فنلي تهيه مي شود . سينتان كايتونيك: كه از تركيبات فنلي چند عاملي با آلدهيدها و آمينها تهيه ميگردد . 

دباغي با فرمالدئيد : در اين راه محلول دباغي كه شامل آب، فرمالدئيد و قليا مي باشد اما مي‌توان به جاي سود، از بي‌كربنات سديم، كربنات كلسيم يا اين كه كربنات منيزيم نيز به كار گيري كرد . 

دباغي نيم كرومي : اين مدل دباغي با نمكهاي كروم و مواد گياهي انجام مي‌گيرد كه ممكن است در آن از سه رويكرد استعمال شود . 

دباغي اول با محلول كروم و دباغي مجدد با محلول دباغي گياهي دباغي اوليه با مواد گياهي و دباغي دوباره در محلول كروم دباغي به‌وسيله مواد گياهي و محلول كروم بطور هم‌زمان .اين رويكرد دباغي براي چرم راه و روش بويژه براي تهيه چرمهاي دوچندان خوب، ضد آب، چرمهاي ضخيم، دباغي چرم زيره و خرقه قضيه به كار گيري قرار مي گيرد . عيب اين راه و روش آن است كه چرم به سهولت چروك برمي‌دارد . 
دباغي نيم زاجي به سه خط مش انجام مي‌گيرد: 
دباغي اوليه در محلول زاج سفيد و دباغي دوباره در محلول عصاره گياهي دباغي اوليه در محلول عصاره گياهي و دباغي مجدد در محلول زاج سفيد دباغي با محلول عصاره گياهي و زاج سفيد بطور هم دوران .پوست دباغي گرديده كه در پايان بصورت چرم بدست مي‌آيد، دارنده مقدار متعددي آب مي باشد بدين ترتيب پيشين از هر عمل ديگر بر روي چرم حاصل، بايد آب از آن گرفته شود اين فعاليت به‌وسيله خودرو آبگيري يا اين كه پرس كردن و … انجام مي‌گيرد . 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ]