خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی
تور دبی
ویزای تایوان
باربری تهران
در برقی اتوماتیک و کرکره
خرید اتو تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
عوامل رشد نطفه در دستگاه جوجه كشي چيست؟ كيف چرم
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۶ فروردين ۱۳۹۸ ساعت: ۰۱:۳۱:۳۹

با توجه به نياز بشر امروزه جوجه كشي به صورت سنتي پاسخگو  نميباشد و بايد از تكنولويي روز و دستگاه هاي اتوماتيك جهت توليد بيشتر و با كيفيت تر استفاده كرد .در ميان طيور ،مرغ بيشترين سهم از جوجه كشي را دارد ما در اين مقاله سعي داريم تمامي نكات فني در مورد رشد نطفه در دستگاه جوجه كشي را بيان كنيم،چرا كه امروزه كار جوجه كشي با دستگاه هاي اتوماتيك به يكي از لذت بخش ترين كار ها تبديل شده است و ميتوان با سرمايه گذاري اندك بازدهي خوبي را داشت البته شرط لذت بردن از اين كار تخم نطفه دار مناسب و دستگاه جوجه كشي مناسب ميباشد.

مزاياي جوجه كشي مصنوعي نسبت به طبيعي:

 • توليد جوجه در تمام فصول
 • در هر دوره تعداد زيادي جوجه توليد ميشود.
 • نياز به مرغ كرچ نيست .
 • كليه مراقبت هاي بهداشتي از جنين براي پيشگيري از ه نوع آلودگي صورت ميگيرد .

چهار عامل مهم در رشد نطفه :

انسان پس از بررسي و تحقيق بر روي حالات مرغ كرچ به چهار اصل مهم براي رشد نطفه در دستگاه جوجه كشي دست پيدا كرد:

1-دما

2- چرخش تخم

3- اكسيژن

4-رطوبت ­­

 

[caption id="attachment_1347" align="aligncenter" width="346"]دستگاه تنظيم دما و طوبت براي رشد نطفه در دستگاه جوجه كشي دستگاه تنظيم دما و رطوبت براي رشد نطفه در دستگاه جوجه كشي[/caption]

 

تنظيم دما

براي رشد نطفه در دستگاه جوجه كشي تنظيم دماي جوجه كشي با استفاده از سنسور هاي تعبيه شده داخل دستگاه انجام ميشود نوع سنسور مورد استفاده و محل قرارگيري آن داخل دستگاه جوجه كشي براي كنترل و تنظيم دما بسيار اهميت . براي  تنظيم دما در دستگاه هاي خانگي يا صنعتي از يك منبع توليد حرارت استفاده ميشود كه در صورت كاهش دماي دستگاه جوجه كشي به كم تر از حد مجاز فعال مي شود. امروزه در دستگاه جوجه كشي كوچك از هيتربرقي و در دستگاه هاي بزرگتر از سيستم انتقال حرارت با آب يا روغن استفاده مي شود. عملكرد سيستم هاي توليد حرارت بدين صورت است كه در مسير عبور هواي تازه قرار ميگيرند در نتيجه المنت هاي تنظيم دما به مرور زمان رسوب ميگيرند و باعث كاهش توليد گرما ميشود ، و اين كاهش باعث ديرتر خارج شدن جوجه‌ها از تخم‌مرغ مي‌شود در نتيجه بايد دستگاه كنترل دما به صورت دوره اي تميز شود.

دماي مناسب براي جوجه‌كشي به طور متوسط معادل ۳۸-۳۷ درجه مي‌باشد. اگر دما بيشتر از حد مجاز باشد باعث زودتر خارج شدن جوجه‌ها از تخم‌مرغ مي‌گردد.

دماي جوجه كشي مرغ در ايام ستر ۳۷/۷ درجه سانتي گراد و در دوران هچر ۳۷/۲ درجه مي باشد.

 

تنظيم رطوبت

رطوبت در روند رشد نطفه در دستگاه جوجه كشي بسيار مهم است ، اين رطوبت از طريق  آب داخل سيني تعبيه شده در كف دستگاه به وجود مي آيد به اين صورت كه با حرارت آب بخار ميشود و رطوبت لازم را فراهم ميكند اما بايد در نظر داشت كه افزايش رطوبت بيش از 60 درصد در دوران ستر سبب  تشكيل قطرات آب بر روي پوست  تخم مرغ و ورود آلودگي به داخل تخم مرغ ودر نهايت  رشد قارچ مي شود.از طرفي كاهش رطوبت در دوران ستر سبب كاهش آب تخم مرغ و درنتيجه تلف شدن جنين و يا ضعيف شدن جوجه توليدي مي شود

رطوبت ماشينهاي جوجه‌كشي به دماي آنها و سرعت تهويه بستگي دارد. اگر رطوبت نسبي زياد باشد تعادل بين تشكيل آب متابوليك و تبخير آب از سطح پوسته به هم خورده و جنين در داخل تخم غرق ميشود . معمولا اگر رطوبت ستر بين 50 تا ۶۰ باشد  تخم مرغ ۱۲ درصد از وزن خود را از دست مي دهد.وزن تخم مرغ با رطوبت نسبي رابطه عكس دارد طوريكه هر چه وزن تخم مرغ بيشتر باشد بايد درصد رطوبت نسبي هم كمتر باشد.در دوران هچر رطوبت دستگاه جوجه كشي مرغ ۱۰ تا ۱۵ درصد افزايش داده مي شود.

اكسيژن و تهويه

از نكات مهم ديگر براي توليد جوجه اي سالم تهويه مناسب است . جنين براي رشد خود تمام عوامل را در داخل تخم دارد به جز اكسيژن كه از طريق منافذ روي پوسته تخم مرغ عمل دم صورت ميگيرد و در عمل باز دم دي اكسيد كربه از همين منافذ خارج ميشود. جنين جهت رشد به 21% اكسيژن نيازمند است  اگر فقط 1% اكسيژن كاهش يابد ميزان جوجه دهي 5% كاهش ميابد. همچنين خارج نشدن  دي‌اكسيدكربن و تجمع اين گاز در اطراف تخم‌مرغها منجر به كاهش درصد جوجه دهي مي‌شود. اگر غلظت دي‌اكسيدكربن به ۵% برسد درصد جوجه دهي به صفر خواهد رسيد.  دي اكسيد كربن گازي خطرناك است كه غلظت بالاي  ۵%  مي تواند ميزان جوجه دهي را به صفر برساند و منجر به مرگ جنين شود.  بيشترين ميزان افزايش غلظت دي‌اكسيدكربن ماشين هاي جوجه‌كشي  ۵%مي باشد. ميزان دي اكسيد كربن در دستگاه ستر بيشت از 3%درصد نبايد باشد و اگر به بيش از 3 % تجاوز كند و به 5% برسد تمام جوجه ها تلف ميشوند.

سه اصل مهم در تهويه

۱-      ايجاد  اكسيژن لازم به  اندازه  كافي

۲-      چرخش هوا و رطوبت در داخل دستگاه

۳-      خروج  دي اكسيد كربن اضافي از محيط

در روز هاي اول جنين نيازمند اكسيژن كمتري است اما با گذشت زمان و تكامل نياز به اكسيژن بيشتري ميباشد و در تمام دوران جوجه كشي سه روز آخر جوجه كشي يعني زماني كه جوجه شروع به نوك زدن پوسته ميكند از اهميت ويژه اي برخوردار است.

چرخش

در دوره جوجه كشي تخم مرغ ها بايد در دستگاه چرخانده شوند و اين عمل جهت جلوگيري از چسبيده شدن جنين به غشا پوسته صورت ميگيرد  و همچنين نزديكي نطفه به پوسته باعث افزايش تبخير آب از جنين مي‌شود اگر در اين ميان  تخم مرغ ها بايد طوري قرار گيرند كه سر باريك تخم پايين باشد درغير اين صورت سر جوجه در قسمت باريك تخم  قرار مي‌گيرد و قادر به تنفس نبوده و ميميرد و آن دسته از جوجه ها كه از تخم خارج مي شوند جوجه هاي ضعيف؛ نسبتا كوچك و با  پرهاي به هم چسبيده و نامرغوبي هستند كه گاهي اوقات قطعاتي از پوسته تخم بر روي بدنشان مشاهده ميشود.تخم ها بايد در هر ساعت به ميزان 45 درجه نسبت به حالت عمودي به طرفين بچرخند اما بايد در نظر داشت كه درعمل چرخش بيش از 40 درجه انجام نميگيرد.

در حين چرخاندن به ويژه در روزهاي اول  بايد از تكان خوردن تخم مرغ ها و لرزيدن جلوگيري كرد چرا كه باعث آسيب به جنين ميشود.

 تميز كردن و ضد عفوني تخم مرغ هاي نطفه دار

در جوجه كشي نبايد از تخم  شسته شده استفاده كرد چرا كه بر روي پوسته تخم بين 6000 تا 18000 هزار منفظه وجود دارد اكثر اين منافذ در لايه اي كه به طور طبيعي روي پوسته وجود دارد پوشيده شده اند، در هنگاه شستو شو اين لايه از بين ميرود و باعث ميشود ميكروب ها از منافذ به داخل تخم نفوذ كنند در نتيجه براي تميز كردن تخم ميتوان تنها از يك برس استفاده كرد..

براي ضد عفوني كردن  تخم ها ميتوان از اتاقك گاز فرمالين استفاده كرد و به مدت بيست دقيقه تخم هاي نطفه دار را در اين اتاقك قرار داد..

 

جهت كسب اطلاعات لازم درباره دستگاه جوجه كشي و ماشين جوجه كشي

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]