خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی
تور دبی
ویزای تایوان
باربری تهران
در برقی اتوماتیک و کرکره
خرید اتو تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
اصول پرورش گوسفند گوشتي كيف چرم
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت: ۱۲:۳۹:۴۹
پرورش  گوشت قرمز يكي از نكات مهم در صنعت اقتصاد  به شمار مي آيد. مهم ترين هدف در پرورش گوسفند توليد گوشت مي باشد. براي پرورش گوسفندان و زايش بره هاي بيشتر روش هاي مختلفي مورد استفاده قرار مي گيرد از جمله :
1.اصلاح نژاد
2.دوقولوزايي در گوسفندان
3.زايش بيشتر در يكسال
4.پايين بودن سن زايش در اولين مورد
براي رسيدن به اهداف پرورش گوسفندان  برنامه هايي براي زايش , تغذيه , مديريت پرورش و بهداشت بايد در نظر گرفته شود تا كار به صورت اصولي پيش رود.

توليد گوشت گوسفند در كشور

با توجه به آمار كشتار در كشتارگاه هاي كشور در تابستان 1397 نشان داده  كه حدودا 99 هزار تن  دام ذبح شده است .  كه از اين آمار سهم گوسفند و بره 23 درصد و بز , بزغاله 19 درصد بوده است . با كاهش ميزان تلفات ميش و بره مي توان 2 تا 5 درصد راس بره اضافي براي توليد گوشت آماده كرد و همچنين توجه بيشتر در خوراك گوسفندان ميزان 4 كيلو وزن هر لاشه گوسفند را مي توان افزايش داد.

منابع گوشت گوسفندي

تفاوت هاي بسياري در پروش نژاد هاي مختلف گوسفند مانند گاو و گوساله وجود دارد به همين دليل  براي پرورش آن بايد به نكات زيادي توجه كرد از جمله شرايط آب و هوايي كه در هر محيطي از نژاد خاصي استفاده كرد كه پرواربندي اقتصادي و مقرون به صرفه باشد.

بررسي نژاد هاي گوسفند

1.نژاد گوشتي :
در اين نژاد علاوه بر توليد گوشت به دليل داشتن پشم توليدي بالا از اهميت بالايي نيز بر خوردار است . البته توليد پشم در اين نژاد از اهميت كمتري نسبت به گوشت توليدي است . در نژاد هاي گوشتي تنها بيست و پنج درصد براي باروري انتخاب مي شوند و بقيه به كشتار گاه برده مي شوند. در اين نژاد  رشد بره به سرعت انجام مي گيرد . از جمله مهم ترين نژاد هاي اين نوع گوسفندان مي توان به سافولك ,  همشاير , بوردرلايستر ,  دورست هورن , كينكلن اكسفورد و ساوات داون اشاره كرد.
2.نژاد هاي چند منظوره :
با توجه به آمار و تحقيقات انجام گرفته نژاد هاي بومي بيشترين جمعيت گوسفندان در كشور را تشكيل مي دهند.  نژاد هاي بومي علاوه بر توليد گوشت براي پشم و شير نيز در آمد زا هستند.  نژاد هاي بومي كشور كه بيشتر براي گوشت پرورش داده مي شوند عبارتند از  اكوتيپ هاي لري بختياري و شال كه بيشتر از نژاد هاي ديگر وجود دارند و پرورش پيدا مي كنند. با توجه به جثه بزرگ اين دام براي اصلاح نژاد گوشتي بسيار مناسب مي باشد.
3.نژاد شيري :
با توجه به اينكه بيشتر گوسفندان پرورشي براي گوشت پرورش پيدا مي كنند ولي نژاد هاي قزل , فشندي , لري , ماكوئي , هركي , بهمئي , مغاني و دالاق جزوء نژاد هاي بومي مي باشند كه از لحاظ شير دهي نيز بسيار مناسب مي باشند.  كه با توجه به برنامه اي اصولي مي توان توليد شير آن ها را تا 220 كيلوگرم در سال افزايش دهيم. 

تغذيه گوسفند در زمان پرواربندي:

به ميزان غذاي مورد نياز دام براي زنده ماندن جيره نگهداري و براي توليد گوشت مصرفي جيره توليد مي گويند.  در دام پروري بايد به دو جيره غذايي توجه ويژه داشت .  استفاده از ماشين آلات توليد خوراك دام براي تهيه غذاي گوسفندان بسيار مهم و ضروري مي باشد . از جمله موارد خوراكي كه مورد استفاده قرار مي  گيرد مي توان به علوفه سبز , ريشه و غده محصولات و مازاد محصولات كشاورزي اشاره كرد .
 علوفه سبز حجم زيادي فيبر دارد و انرژي آن كم است و نمي توان از آن به تنهايي براي خوراك گوسفندان استفاده كرد به همين دليل از كنسانتره نيز استفاده مي شود . مي توان مواد كنسانتره را با علوفه  به وسيله آسياب ميكسر مخلوط كرد و در جيره غذايي گوسفندان قرار داد و همچنين مي توان براي دقت بيشتر و صرفه جويي در هزينه ها از پرس پلت استفاده كرد تا ميزان دقيق خوراك در هر وعده غذايي مشخص شود .
موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]