خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی
تور دبی
ویزای تایوان
باربری تهران
در برقی اتوماتیک و کرکره
خرید اتو تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
تب كريمه كنگو چيست ؟ كيف چرم
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت: ۱۲:۴۵:۲۸

تب كريمه كنگو چيست ؟

 

با توجه به تحقيقات انجام شده اين بيماري از طريق كنه انتقال پيدا مي كند و در قاره هاي آسيا , اروپا و آفريقا ديده شده است . اين بيماري باعث خونريزي داخلي مي شود و ويروس آن به كريمه كنگو ( CCHF ) معروف است و باعث مرگ مير هاي زيادي شده است .
با وجود اينكه اين بيماري مخصوص دام است ولي در مواردي  نشانه هاي آن در انسان نيز ديده شده است .
اولين مورد ديده شده از اين بيماري در منطقه كريمه حدود سال 1942 بوده است . اين بيماري در جنگ جهاني دوم باعث مرگ مير دام هاي بسياري در شبه جزيره كريمه شده است . نشانه هاي اين بيماري در منطقه كنگو نيز ديده شده , به همين دليل به آن تب كريمه كنگو مي گويند.
بيماري CCHF از اواخر فروردين شروع و تا پايان شهريور ماه ادامه پيدا مي كند. در بين دام شيوع دارد و پرندگان نسبت به آن مقاوم هستند. 

روش هاي انتقال تب كريمه كنگو

اين بيماري براي نخستين بار توسط كنه بالغ انتقال پيدا كرد . ويروس اين بيماري از جنس Nairovirus و از خانواده Bunyaviridae مي باشند. و در گروه ويروس هاي بند پايان قرار دارد.
 ويروس اين بيماري بيشتر از طريق كنه هاي Hyalomma انتقال پيدا مي كند . ولي از طريق Rhipicephalus، Boophilus و Amblyomma، Dermacenter، Haemophysalis  نيز منتقل مي شود. اين بيماري از طريق تخم Transovarion  نيز انتقال پيدا مي كند.
  
انتقال بيماري از طريق كنه به اين دليل است كه اين حشره خون خوار است و آلودگي را مي تواند از دام هاي بزرگ منتقل كند. عفونت در انسان از طريق كنه آلوده و كشتن آن بر روي پوست انتقال مي يابد. اين بيماري از طريق خرگوش صحرايي , جوجه تيغي , گوسفند , گاو و ... به نقاط مختلف گسترش يافته است.
در قسمت جنوب آفريقا آنتي بادي كه براي اين بيماري در نظر گرفته شده از سرم زرافه , كرگدن , بوفالو , گور خر , سگ و ... بدست آمده است . پرندگان به جز شتر مرغ نسبت به اين بيماري عفوني مقاوم هستند . در حيواناتي كه عمل نشخوار را انجام مي دهند ويروس مي تواند تا يك هفته در بدن آن ها وجود داشته باشد ولي نشانه هايي از آن مشاهده نشود. در حيوانات اهلي نشانه هاي خاصي از اين بيماري وجود ندارد و زماني كه انسان آن ها را ذبح مي كند آلودگي منتقل مي شود . 
گروهي از افرادي كه احتمال ابتلا به اين بيماري در بين آن ها بيشتر است عبارتند از : دامداران , افرادي كه در كشتارگاه كار مي كنند , كاركنان بهداشتي و درماني و همچينين دامپزشكي ها مخزن بيماري در فصول گرم سال است .
براي تهيه غذاي دام نكات خاصي مطرح نشده است ولي بهتر است از دستگاه هاي مختلف از جمله پرس پلت و ماشين آلات توليد خوراك دام براي تهيه غذاي دام ها استفاده كنيد و داروهاي مناسب را با استفاده از دستگاه  آسياب ميكسر در غذاي آن ها مخلوط كنيد.

 علائم باليني CCHF

اين بيماري بين چهار تا دوازده روز طول مي كشد . تا روز چهارم علائمي به جزء خونريزي مانند تب , سردرد , احساس سرما , خستگي درد عضلات , پرخوني صورت , التهاب چشم ها , استفراغ و ... مي باشد.
علائم خونريزي در مخاط دهان و پوست , لثه , معده , رحم , بيني , ساق پا و دست ظاهر مي شود .
اگر بيماري در هفته اول تشخيص داده شود مي توان با استفاده از نمونه گيري ويروس را از بافت هاي كبد , طحال , كليه و غدد لنفاوي جدا كرد.

علائم بيماري را مي توان به چهار مرحله تقسيم كرد:

1.دوره كمون : اين مرحله بستگي به راه نفوذ ويروس به بدن دارد. زماني كه گزش اتفاق مي افتد اين دوره شروع مي شود كه تا نه روز طول مي كشد.  دوره كمون بعد از تماس با بافت خون آلود بين 5 تا 6 روز طول مي كشد.
2.قبل از خونريزي : زماني كه علائم بيماري نشان داده مي شود فرد به طور متوسط سه روز دچار سردرد , تب , لرز , درد عضلاني در ساق پا , گيجي , سفتي گردن , درد چشم و حساس به نور است . امكان دارد فرد دچار علائم ديگري از جمله تهوع , استفراغ , اسهال , درد شديد در شكم و كاهش اشتها نيز باشد. تب در فرد بين سه تا شانزده روز به طول مي انجامد. 
3.مرحله خونريزي : اين مرحله به سرعت ايجاد مي شود و معمولا در روز هاي 3 تا 5 ديده مي شود معمولا در قسمت هاي بالا بدن چهار روز طول مي كشد. گاهي اين خونريزي از بيني , رحم , گوش , استفراغ خوني ديده مي شود كه فرد نياز به تزريق خون دارد.
 افرادي كه مي ميرند علائم بيماري در آن ها به سرعت تغيير مي كند به طوري كه ممكن است در چند روز تمام علائم در آن ها بروز كند.
4.دوره نقاهت : زماني كه ضايعات پوستي كم رنگ مي شود به تدريج بهبودي حاصل مي شود. بعد از گذشت 6 هفته زماني كه آزمايش هاي انجام گرفته حالت طبيعي داشته باشند مي توان فرد را از بيمارستان مرخص كرد. اين دوره طولاني است و فرد داراي ضعف زيادي است .

 

 

زماني كه به سمت فصل هاي گرم سال مي رويم بيماري هاي دام بيشتر شيوع مي كند يكي از اين بيماري ها تب كريمه كنگو نام دارد كه بين انسان و دام مشترك است و كساني كه در ارتباط مستقيم با دام هاي آلوده قرار دارند مبتلا به اين بيماري مي شوند.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]