ویزای تایوان
خدمات VFS در هروی سنتر
باربری تهران
در برقی اتوماتیک و کرکره
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
پوستين‌دوزي، چاروق‌سازي كيف چرم
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :noozdah
تاريخ: ۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت: ۰۳:۳۳:۳۰


 پوستين‌دوزي، چاروق‌سازي و ساخت چرم به رويه صنعتي يك عدد از جامه‌‌‌هاي داراي فايده در سرماهاي طاقت فرسا ايران، كت پوست گوسفندي به اسم پوستين ميباشد . براي ساختن پوستين فرآيند ذيل انجام‌ مي‌گيرد: پوست گوسفند را روي زمين‌ مي گذارند به گونه‌اي كه پشم آن به طرف پائين باشد . آن‌گاه روي آن نمك ريخته، پوست ديگر را هم روي آن‌ مي‌گذارند ولي اين دفعه پشم به طرف بالاست . 

دستبند چرم
بعد آنها را خشك كرده، روز سپس كليه نمك‌ها را‌ مي‌شويند . آن‌گاه آنها را به چهره تر به كارگاه برده و آميخته‌اي از نمك و آرد جو به اسم «آش» براي متورم كردن پوست فراهم‌ مي نمايند . نخستين پوست را باطن ظرف سفالين‌ مي‌گذارند و با اين ماده خوب مالش‌ مي دهند و ظرف سفالين را پر از پوست‌ ميكنند و به بازه زماني هشت تا روستا روز، هر روز پوست‌ها را بيرون آورده و مالش‌ ميدهند و مجدد در كوزه‌ مي گذارند . سپس از طي اين بازه زماني دوباره پوست‌ها را شسته و خشك‌ مي‌كنند، اين فرآيند را دوباره تكرار‌ ميكنند . پس از كم آب شدن، روي پوست‌ها را با آهن‌ مي‌تراشند تا هيچ زايده‌ي گوشتي روي آن نمانده باشد . 
وقتي پوست پاك شد روي طرف چرمي، گرد پوست انار جنگلي‌ مي‌ريزند و آن را نم‌دار نگه‌ مي‌دارند . پس از يك‌سري روز پوست انار را با كاردكي پاك‌ مينمايند و روي آن را روغن كنجد و يا كرچك مي‌مالند و بالاخره آن را در آفتاب خشك‌ مي‌نمايند و بعد پشم آن را شانه‌ مي نمايند . در اين جا پوست آماده دوختن ميباشد . پوست را از روي الگو برش ميزنند و پس از دوخت، زنان هنرمند روي آن را با نخ ابريشمي دوخته و تزئين‌ مينمايند . هنگام پوشيدن، پشم گوسفند در روي جامه يا اين كه بدن قرار‌ مي‌گيرد . 
فرآورده عمده پوستين‌دوز، پوستين‌هاي بلند هست . بعضي هم نيم تنه و جليقه و كلاه پوستي و چاروق‌ ميسازند . هنر پوستين‌دوزي در شانديز، مشهد، قوچان و درگز در استان خراسان، هنوز نيز ترويج دارااست . 
شيوه ساخت چرم به راه صنعتي (مدرن) ۱ . خيساندن: پوست‌هاي مورد حيث را باطن حوضچه ريخته و در آب سرد آن را خيسانده و شستشو‌ مي دهند . 
۲ . موزدايي: براي سست كردن ريشه‌‌‌هاي مو و پشم صورت‌ مي گيرد . 
۳ . آهك‌زدن: براي زدودن گيسو و پشم فراوان ريزي كه هنوز بر روي پوست باقي ما‌نده از آهك و سولفور سديم استفاده‌ مي‌گردد . 
۴ . لَش‌گيري: پس از انجام عمليات آهك‌زني و شستشوي كامل، پوست‌ها را دوباره با آب سرد شستشو‌ مي دهيم و زوايد گوشتي و چربي مازاد را كه به پوست چسبيده، جدا‌ ميكنيم . 
۵ . تميز كردن رخ: براي پاك و صاف كردن چهره پوست از زوايدي زيرا پيگمنت (دانه‌‌‌هاي رنگينه‌اي جانور در پوست) خراش غدد، قشر شاخي، پيازهاي متلاشي گرديده مو باقي ما‌نده در پوست، غدد عروقي و چربي‌ مي‌توان از دست (با كمك شمشير) و يا خودرو به كارگيري كرد . 
۶ . آهك‌گيري و خنثي كردن: شستشوهاي مكرر پوست، براي بيرون كردن كامل آهك‌هاي جذب گرديده . 
۷ . آنزيم دادن: منجر تغييراتي در پوست‌ مي شود كه در نهايت به صورت خاصيت مخصوص در چرم از قبيل نرمي، لطافت، ظرافت، انعطاف فوق‌العاده ظاهر‌ مي شود .
۸ . دباغي كردن: دباغي يعني نفوذ، جذب و تركيب مواد شيميايي مطلوب با مولكول‌هاي توليد كننده پوست به گونه‌اي كه پيوندهاي ساخت شده دربين آن‌ها خواصي تازه به پوست بخشد . براي دباغي كردن از مواد دباغي گياهي، مواد دباغي معدني و مواد دباغي تصنعي و مصنوعي استفاده مي‌گردد . 
۹ . آب‌گيري: يعني دريافت كردن آب‌هاي مازاد جذب شده بوسيله چرم . 
۱۰ . تراش: براي آن كه عمليات دباغي به صورتي يك نواخت انجام گيرد، همه پوست از نفوذ مواد و جذب آن به نسبتي يكسان برخوردار شود، حتمي مي باشد تا پوست تراشيده شود . 
۱۱ . برگه كردن: در آوردن پوست‌هاي قطور به قطر‌‌‌هاي نازك‌تر بوسيله ماشين فالس . 
۱۲ . مدل كردن: پس از تراشيدن و برگه كردن، پوسته‌ها را با توجه به سالم بودن چهره جور‌ مي‌نمايند . پوست‌هايي كه معمولاً در روي صورت فاقد هر نوع خراش، سوراخ، پارگي، داغ و ضايعات حاصله از موجودات ذره‌بيني و انگل هستند، به عنوان پوست‌هاي جايگاه يك محسوب شده و جدا‌ ميگردند . 
۱۳ . رنگرزي: رنگ را بايستي به راستي يكي از عامل ها مضاعف اثرگذار در جذب و دفع تعيين محصولات و فراورده‌‌‌هاي ساخته شده به دست بشر دانست . 

موضوع:
برچسب‌ها: دستبند چرم،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]