ویزای تایوان
خدمات VFS در هروی سنتر
باربری تهران
در برقی اتوماتیک و کرکره
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
دستبند چرم
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :charmsara
تاريخ: 1397/11/28  ساعت: ۱۴


چرم گاوي نبوك نوعي از چرم گاوي با فيس مخملي ميباشد كه با نازكي پرداخت شده ميباشد . 
چرم گاوميش اين چرم كه كلفت خيس از چرم گاوي مي باشد جهت تهيه و تنظيم چمدان، كمربند، جلد قنداق تفنگ، زين اسب و . . . قضيه به كارگيري قرار مي گيرد . 
چرم زيره و كفي اين چرم كه از گاو يا اين كه گاوميش تهيه و تنظيم مي شود براي توليد زيره و كفي كفش، پاپوش و گيوه به كار مي رود . اما امروزه براي تهيه اين كفي ها از چرم بزي كلفت نيز استعمال مي كنند . 

دستبند چرم
چرم شرانگ شرانگ اسم يك نوع چاپ (نقش) و به شكل منقوط ميباشد كه از آن عمده بر روي چرم هاي گاوي استفاده مي كنند . 
چرم گوسفندي و بره اي تراكم الياف اين چرمها نسبت به ساير چرم ها كمتر مي‌باشد و به همين ادله مقاومت چرم هاي گاوي و گوساله اي را ندارد . مرحله اين چرم نظير سطح چرم گاوي صاف هست و با اعتنا به لطافت و سبكي كه اين چرم ها دارا‌هستند از آنها اكثر در تهيه كيف، خرقه و كفش به كارگيري مي شود . 
چرم گوسفندي لباسي چرم گوسفندي لباسي بسيار لطيف و نازك هست كه جهت تنظيم جامه و دستكش از آن به كارگيري مي شود .در زمان هاي قديم به چرم گوسفندي «چرم ميشن» مي گفتند . 
چرم بزي تراكم الياف چرم بزي از چرم گاوي بخش اعظم است و داراي مقاومت خوبي هست . با توجه به وضوح رشد محل موي بر روي چرم بزي اين چرم را به راحتي مي توان از گونه هاي ديگر چرم تشخيص اعطا كرد . چرم بزي نسبت به بقيه چرم ها انعطاف پذيرتر و سبكتر مي باشد . اين چرم در دو جور نرم و كم آب تهيه مي شود و از آن براي تهيه كيف و كفش زنانه استفاده مي نمايند . 
چرم بزي گياهي (نقاشي) اين جور چرم كه تنها پروسه اوليه رنگرزي بر روي آن فيس مي گيرد از مرغوبيت چندان قابل قبولي برخوردار نميباشد . از اين نوع چرم اكثر براي آستري كفش و كيف به كار گيري مي شود . اما در هنرهايي مانند نقاشي و خطاطي روي چرم از اين مدل چرم استعمال مي شود . اين چرم در بازار به رنگ هاي كرم و اُكر يافت مي شود . 
اشبالت اشبالت كه از لايه لايه كردن چرم هاي ضخيم به دست مي آيد دارنده سطحي پرزدار مي باشد . رنگ اشبالت مي بايست يكدست و به اصطلاح مغزرنگ باشد (يعني تمام مرحله و عمق آن رنگ شده باشد) . زيرا اشبالت پس از محل برش سطح آن سمباده مي خورد لذا مطلقا بايستي يكدست و صاف سمباده خورده باشد . بعضا اشبالت ها كه داراي مغز سبك ميباشند از حيث استقامت مضاعف ضعيف اند . از اشبالت اكثر وقت ها براي تهيه و تنظيم كيف و كفش به كار گيري مي شود . 
يكي از نقاط ضعف چرم اشبالت اين است كه به ادله پرزدار بودن سريعتر خاك را به خويش مي گيرد . 
چرم اشبالت گاوي اين دسته چرم نظير چرم نبوك دارنده رخي مخملي اما با ظرافتي كمتر مي باشد . اين چرم از كاغذ كاغذ كردن چرم هاي كلفت گاوي به دست مي آيد . در راستي چرم اشبالت از لايه داخلي و لايه مياني چرم گاو تهيه و تنظيم مي شود . 
چرم اشبالت بزي اين چرم همانند اشبالت گاوي هست با اين تفاوت كه از لحاظ ضخامت نازكتر و از حيث ميزان كوچكتر هست و كمتر در بازار يافت مي شود . 
چرم چاپي چرم چاپي چرمي مي‌باشد كه پس از تراز اتمام تراز دباغي با عبور دادن آن از تحت غلطك هاي خاصي كه داراي نقوش (برجستگي و فرورفتگي) گوناگون ميباشد بر روي سطح آن طرح هايي به وجود مي آيد . طرح هايي كه معمولا بر روي سطح اين چرم ايجاد مي شود عبارتند از شرانگ، فلوتر، بوفالو، فلاور، ليزارت، كرگدني، پيتون و . . . 
اما گاهي وقت ها روي چرم ورني هم اين نقش ها را مي زنند كه به آن ها چرم ورني چاپدار مي گويند . 
عكس چرم طبيعي گونه هاي آستر چرم آسترها به دو صورت ارگانيك و مصنوعي در بازار وجود دارا هستند . 
آسترهاي مصنوعي مثل اشبالت مصنوعي، سوزني، جير، پارچه اي و . . . كه به فيس طاقه اي (متري) در بازار مو جود است . 
آسترهاي طبيعي مثل اشبالت ارگانيك (از جور نازك)، چرم بز و گوسفند و جير . 
اصطلاحات چرم سازي چرم شبرو (چرم كفاشي) شبرو چرم گاوي مي باشد كه در تهيه راه كفش قضيه به كار گيري قرار مي گيرد . اصطلاح شبرو اكثر در صنعت كفش و ميان كفاشان ترويج دارااست . 
چرم ممتاز چرم ممتاز چرم بزي هست كه علاوه بر دارا بودن ضخامت بالاي 1 ميليمتر، متوسط فوت آن بيش از 7 .75 پا باشد . 
فول گرين به چرم هايي كه اثرها رد مو (گرين) در آن ها از دربين نرفته و قابل مشاهده باشد فول گرين مي گويند . 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :charmsara
تاريخ: 1397/11/23  ساعت: ۱۲


۵ . اشبالت اشبالت كه از لايه لايه كردن چرم‌هاي ضخيم بدست مي آيد دارنده سطحي پرزدار است . 
رنگ اشبالت مي‌بايست يك دست و به اصطلاح مغز رنگ باشد (يعني تمام سطح و عمق آن رنگ شده باشد) . 
چون اشبالت پس از برش، مرحله آن سمباده ميخورد لذا مي‌بايست حتماً يك پارچه و صاف سمباده شده باشد . 
برخي از اشبالت‌ها دارنده مغز سبك (پوك) هستند كه از لحاظ استقامت (استواري) دوچندان ضعيف ميباشند . 

دستبند چرم
اشبالت به علت پرزدار بودن زود خاك مي گيرد . 
از اشبالت اكثر جهت تنظيم كيف و كفش استعمال مي شود . 
6 . آسترها آسترها به دو چهره طبيعي و مصنوعي به فعاليت برده مي‌شوند . آسترهاي مصنوعي همچون اشبالت مصنوعي، سوزني، جير، پارچه‌اي و . . . كه به فيس طاقه‌اي (متري، ياردي و . . .) در بازار مو جود مي باشد . آسترهاي طبيعي همچون اشبالت ارگانيك (از نوع نازك)، چرم بز و گوسفند و جير . 
چرم‌هاي رايج در بازار و اصطلاحات و ويژگي‌هاي آن ها انسان ها براي بهبود زيبايي خود از طبيعت و حيوانات به كارگيري هايي مي نمايند . يك عدد از مواد قابل استفاده، چرم درست گرديده از پوست حيوان‌ها مي‌باشد . در ادامه به چرم هاي رايج در بازار مي پردازيم: چرم شبرو (چرم كفاشي) شبرو چرم گاوي ميباشد كه در تهيه خط مش كفش زمينه به كار گيري قرار مي گيرد . 
اصطلاح شبرو بيشتر در صنعت كفش و دربين كفاشان متداول هست . 
چرم گاوي ميلينگ نوعي از چرم گاوي هست كه دارنده رويه‌اي لطيف و متراكم مي‌باشد . 
متراكمي اين چرم سبب ساز شده كه كمتر آب به آن جذب گردد . 
اين چرم همينطور دارنده مغز فشرده‌اي ميباشد كه رنگ آن معمولاً با رنگ راه چرم يكسان ميباشد . از اين دسته چرم بيشتر جهت تهيه كيف، روكش مبلمان و در رخ نازك بودن جهت تهيه و تنظيم خرقه به كارگيري مي گردد . 
چرم گاوي خويش رنگ اين جور چرم داراي سطح و مغز متخلخلي (داراي اختلال و فرج بسيار) ميباشد كه همين دستور سبب ساز عدم مقاومت آن در پيش‌روي آب شده و قدرت جذب آب بالايي دارااست . 
اين جور چرم معمولاً به رنگ‌هاي زرد رنگ اُكر تا نارنجي و قهوه‌اي در بازار مو جود هست . 
رنگ اُكر به عبارتي رنگ خردلي است كه از نظر تركيبي از تركيب رنگ‌هاي رنگ زرد و سپيد و قهوه‌اي بدست مي‌آيد . 
از اين چرم اكثر در تنظيم روكش قنداق تفنگ، قطار فشنگ، زين اسب و همچنين هنر سوخت روي چرم به كار گيري مي‌شود . 
چرم بزي گياهي (نقاشي) اين مدل چرم كه فقط فرايند نخستين رنگرزي بر روي آن صورت ميگيرد از مرغوبيت چندان قابل قبولي برخوردار نمي‌باشد . 
از اين جور چرم عمده جهت آستري كفش و كيف به كار گيري مي‌گردد . 
ولي در هنرهاي نقاشي روي چرم و همچنين خطاطي روي چرم از اين گونه چرم استفاده ميشود . 
اين چرم در بازار به رنگ‌هاي كرم و اُكر يافت ميگردد . 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :charmsara
تاريخ: 1397/11/9  ساعت: ۱۲


 پوستين‌دوزي، چاروق‌سازي و ساخت چرم به رويه صنعتي يك عدد از جامه‌‌‌هاي داراي فايده در سرماهاي طاقت فرسا ايران، كت پوست گوسفندي به اسم پوستين ميباشد . براي ساختن پوستين فرآيند ذيل انجام‌ مي‌گيرد: پوست گوسفند را روي زمين‌ مي گذارند به گونه‌اي كه پشم آن به طرف پائين باشد . آن‌گاه روي آن نمك ريخته، پوست ديگر را هم روي آن‌ مي‌گذارند ولي اين دفعه پشم به طرف بالاست . 

دستبند چرم
بعد آنها را خشك كرده، روز سپس كليه نمك‌ها را‌ مي‌شويند . آن‌گاه آنها را به چهره تر به كارگاه برده و آميخته‌اي از نمك و آرد جو به اسم «آش» براي متورم كردن پوست فراهم‌ مي نمايند . نخستين پوست را باطن ظرف سفالين‌ مي‌گذارند و با اين ماده خوب مالش‌ مي دهند و ظرف سفالين را پر از پوست‌ ميكنند و به بازه زماني هشت تا روستا روز، هر روز پوست‌ها را بيرون آورده و مالش‌ ميدهند و مجدد در كوزه‌ مي گذارند . سپس از طي اين بازه زماني دوباره پوست‌ها را شسته و خشك‌ مي‌كنند، اين فرآيند را دوباره تكرار‌ ميكنند . پس از كم آب شدن، روي پوست‌ها را با آهن‌ مي‌تراشند تا هيچ زايده‌ي گوشتي روي آن نمانده باشد . 
وقتي پوست پاك شد روي طرف چرمي، گرد پوست انار جنگلي‌ مي‌ريزند و آن را نم‌دار نگه‌ مي‌دارند . پس از يك‌سري روز پوست انار را با كاردكي پاك‌ مينمايند و روي آن را روغن كنجد و يا كرچك مي‌مالند و بالاخره آن را در آفتاب خشك‌ مي‌نمايند و بعد پشم آن را شانه‌ مي نمايند . در اين جا پوست آماده دوختن ميباشد . پوست را از روي الگو برش ميزنند و پس از دوخت، زنان هنرمند روي آن را با نخ ابريشمي دوخته و تزئين‌ مينمايند . هنگام پوشيدن، پشم گوسفند در روي جامه يا اين كه بدن قرار‌ مي‌گيرد . 
فرآورده عمده پوستين‌دوز، پوستين‌هاي بلند هست . بعضي هم نيم تنه و جليقه و كلاه پوستي و چاروق‌ ميسازند . هنر پوستين‌دوزي در شانديز، مشهد، قوچان و درگز در استان خراسان، هنوز نيز ترويج دارااست . 
شيوه ساخت چرم به راه صنعتي (مدرن) ۱ . خيساندن: پوست‌هاي مورد حيث را باطن حوضچه ريخته و در آب سرد آن را خيسانده و شستشو‌ مي دهند . 
۲ . موزدايي: براي سست كردن ريشه‌‌‌هاي مو و پشم صورت‌ مي گيرد . 
۳ . آهك‌زدن: براي زدودن گيسو و پشم فراوان ريزي كه هنوز بر روي پوست باقي ما‌نده از آهك و سولفور سديم استفاده‌ مي‌گردد . 
۴ . لَش‌گيري: پس از انجام عمليات آهك‌زني و شستشوي كامل، پوست‌ها را دوباره با آب سرد شستشو‌ مي دهيم و زوايد گوشتي و چربي مازاد را كه به پوست چسبيده، جدا‌ ميكنيم . 
۵ . تميز كردن رخ: براي پاك و صاف كردن چهره پوست از زوايدي زيرا پيگمنت (دانه‌‌‌هاي رنگينه‌اي جانور در پوست) خراش غدد، قشر شاخي، پيازهاي متلاشي گرديده مو باقي ما‌نده در پوست، غدد عروقي و چربي‌ مي‌توان از دست (با كمك شمشير) و يا خودرو به كارگيري كرد . 
۶ . آهك‌گيري و خنثي كردن: شستشوهاي مكرر پوست، براي بيرون كردن كامل آهك‌هاي جذب گرديده . 
۷ . آنزيم دادن: منجر تغييراتي در پوست‌ مي شود كه در نهايت به صورت خاصيت مخصوص در چرم از قبيل نرمي، لطافت، ظرافت، انعطاف فوق‌العاده ظاهر‌ مي شود .
۸ . دباغي كردن: دباغي يعني نفوذ، جذب و تركيب مواد شيميايي مطلوب با مولكول‌هاي توليد كننده پوست به گونه‌اي كه پيوندهاي ساخت شده دربين آن‌ها خواصي تازه به پوست بخشد . براي دباغي كردن از مواد دباغي گياهي، مواد دباغي معدني و مواد دباغي تصنعي و مصنوعي استفاده مي‌گردد . 
۹ . آب‌گيري: يعني دريافت كردن آب‌هاي مازاد جذب شده بوسيله چرم . 
۱۰ . تراش: براي آن كه عمليات دباغي به صورتي يك نواخت انجام گيرد، همه پوست از نفوذ مواد و جذب آن به نسبتي يكسان برخوردار شود، حتمي مي باشد تا پوست تراشيده شود . 
۱۱ . برگه كردن: در آوردن پوست‌هاي قطور به قطر‌‌‌هاي نازك‌تر بوسيله ماشين فالس . 
۱۲ . مدل كردن: پس از تراشيدن و برگه كردن، پوسته‌ها را با توجه به سالم بودن چهره جور‌ مي‌نمايند . پوست‌هايي كه معمولاً در روي صورت فاقد هر نوع خراش، سوراخ، پارگي، داغ و ضايعات حاصله از موجودات ذره‌بيني و انگل هستند، به عنوان پوست‌هاي جايگاه يك محسوب شده و جدا‌ ميگردند . 
۱۳ . رنگرزي: رنگ را بايستي به راستي يكي از عامل ها مضاعف اثرگذار در جذب و دفع تعيين محصولات و فراورده‌‌‌هاي ساخته شده به دست بشر دانست . 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :charmsara
تاريخ: 1396/9/14  ساعت: ۰۸

كيف چرم
توزيع اشكال جور دستبند چرم زنانه تازه - توزيع گونه هاي دسته دستبند چرم زنانه نو امروزه تنوع دستبند هاي زنانه و مردانه چرم مضاعف بالا است . توليدي ها گونه هاي جور هاي تازه و پيدايش را ساخته و توزيع مي‌كنند . احتمالا تنوعي را كه راجع‌به دستبند هاي چرم زنانه مي توان متصور شد راجع به ديگر محصول ها چرمي نميتوان تصور كرد . به قدري تنوع و گونه هاي دستبند هاي چرم بالا است كه خيلي كم پيش ميايد دو گونه مشابه نيز را روئت كرد . بعضا از اشكال دستبند هاي چرم زنانه معمولي مي باشند و بعضا ديگر دارنده يك پلاك طلا و جواهرات , نقره و يا اين كه استيل ميباشند . بعضي بر روي بندشان حكاكي دارا هستند و بعضا ديگر خويش چرمش طرح دار است . بعضي هم بر روي بندشان مي توان اسم , شعر و يا اين كه جمله اي قشنگ را حك كرد . خلاصه اين‌كه تنوع نوع دستبند هاي چرم زنانه خيلي بسيار است و هر روزه مي توان يك گونه تازه را در بازار روءيت كرد . دستبند هاي چرم به صورت دست دوز و بعضي چرخ دوز در توليدي ها تشكيل‌شده و به سراسر مملكت توزيع ميشود . توصيه بخش اعظم هم پذيرفته مي گردد .

:
برچسب‌ها:

[ ]